Erdem Yener Kimdir

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Erdem Yener, 8 Mayıs 1981 tarihinde Hatay’da doğmuş rock şarkıcısı ve tiyatro oyuncusudur. Bu yazımızda Erdem Yener’in hayatı ve biyografisi hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Erdem Yener'in Hayatı
Erdem Yener
Daha çocuk yaşta müziğe ilgili olan Erdem, 13 yaşında kendi şarkılarını yazmaya başladı. 18 yaşına geldiğinde gitar çalmayı öğrendi ve kendini enstrüman konusunda kendini geliştirdi. Ankara’ya yerleştikten sonra +4 adlı bir rock grubu kurdu. Bu grupla birlikte pek çok şehirde organizasyonlara ve bar programlarına katıldı. 5 yıl süren bu grup macerasında hem kendi şarkılarını söyledi, hem de cover şarkılarla kendi kemik dinleyici kitlesini oluşturdu. 2003 yılında İstanbul’a taşındı ve Kedi Müzik’le anlaştı. Bu müessesede pek çok albüm, jingle ve film müziği projelerinde, bestekarlık, söz yazarlığı, aranjörlük, solistlik ve icracılık gibi pek çok görevlerde bulundu.

İlk çıkardığı albüm 22 Ekim 2008 yılında çıkan Kirli albümüydü. Bu albümdeki ilk klibini ise Belki adlı şarkıya çekmiştir. Çektiği bu klip diğer alışagelmiş kliplerden tamamen farklıydı ve görselliği ile ön plana çıkmıştı ve bir çok müzik kanalı klip listesine girmeyi başardı. Aynı klip seçkin bir liste olan Bilboard Türkçe Rock Top 20 Listesi’ne 8. sıradan girmiştir. Ayrıca MTV Türkiye ve Dream TV adlı müzik kanallarının da listeleridne 5 hafta süreyle hep birinci sırada yer aldı. İkinci çektiği klibi Hayvan’da İkinci Dünya Savaşı görüntülerini kullanmıştır. Üçüncü klibi ise Geç isimli parçaya çekmiştir.

Bunun yanında karikatür, oyunculuk, radyo programcılığı ve dans ile de ilgilenen Erdem Yener’i ilk kez 2007 yılında yayınlanan Ülker Dankek reklamında televizyon ekranlarında gördük. Cast direktörlüğü de yapan sanatçı, oyuncu koçluğu da yapmaktadır. 2010’dan beri Avea’nın reklam yüzüdür. Bu reklamlarda fasulye karakterini canlandırmaktadır. Oynadığı ilk televizyon dizi oyunculuğunu ise BKM’nin yapımcılığını yaptığı Şen Yuva dizisinde Hasip karakteriyle yaptı. Ardından 2011’de TRT 1 ekranlarında gösterilen dizi Başrolde Aşk’ta Mustafa Sandal gibi oyuncularla başrolü paylaştı. Ardından Beşer Beşer ve İnsanlar Alemi adlı tiyatro komedi televizyon şovlarında oynamıştır.

2012 yılında ses tellerinden geçirdiği bir rahatsızlık sonrası iki kez kist aldırma ameliyatı oldu. Ocak 2013’te Rüyalar Kızı isimli parçasına klip çekti. Şu sıralar Show TV ekranlarında yayınlanan Güldür Güldür isimli tiyatro komedi programında Hüseyin karakterini canlandırmaktadır.

İlk sinema deneyimini ise 2014’de gösterime giren bir Mahsun Kırmızıgül yapımı olan Mucize filmde tecrübe eden Erdem Yener’in ilk başrolü ise 2015 Şubat’nda gösterime giren ve sloganı “Bir Esnaf Komedisi” olan “Çarşı Pazar” filmidir.

Hangi takımlı : Galatasaray
Hangi Burç : Boğa
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
33B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
50B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Üst