Ayça Bingöl Kimdir

LAL
Moderatör
Ayça Bingöl 16 Ocak 1975 yılında İstanbul’da dünyaya gelen dizi, sinema ve tiyatro oyuncusudur.

Ayça Bingöl'ün Hayatı

Anne babası çalıştığı için daha çok babaanne, dede ve anneannesinin gözetiminde büyüdü. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi İstanbul’da tamamladı. Diş doktoru olmak istese de üniversite sınavından aldığı puan buna yetmedi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Kimya bölümünü kazandı.
Ayça Bingöl
Üniversiteye devam ederken içindeki oyuncu olma isteğine kulak verdi ve okulu bıraktı. Konservatuvar sınavına girdi ve 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Haldun Dormen’in öğrencisidir ve onun tarafından keşfedilmiştir. Bir gün Haldun Dormen Elazığ’da oynanacak oyuna bazı oyuncuların gelemeyeceğini söyleyerek onu Elazığ’a çağırır ve Ayça Bingöl’ün tiyatro oyunculuğu macerası başlar. 1996’da girdiği Dormen Tiyatrosu’nda 2000 yılına kadar birçok oyunda yer alır. Seslendirme de yapan Ayça Bingöl dizilerde, sinemalarda, tiyatro oyunlarında ve reklam filmlerinde defalarca yer almıştır. Bir dönem Yeditepe Oyuncuları adlı tiyatro grubunda da yer alan Ayça Bingöl, Bana Bir Picasso Gerek isimli oyunla Duru Tiyatro grubunda da yer almıştır. 2008-2009 yılları arasında Tiyatro Stüdyosu adlı tiyatro grubuyla da tiyatro yaptı. En çok oynadığı oyun, Haluk Bilginer’in Oyun Atölyesi adlı tiyatrosundaki Nehir isimli oyundur. Kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Gökmen Altuğ ile evlidir.

İlk defa 1993 yılında Süper Baba dizisinde kendi ismiyle televizyon ekranlarına merhaba dedi. Sayısız dizi karakterine sesiyle hayat verdi. Bunun yanında Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi başyapıt filmlere dublaj yaptı. Lost adlı yabancı dizide Kate’i seslendirdi.

2010 yılında televizyon ekranlarında yayınlanmaya başlayan ve büyük yankı uyandıran Öyle Bir Geçer Zaman ki adlı dizide Cemile karakteri ile tanınırlığı arttı ve hayran kitlesi de böylece artmış oldu. Üç sezon bu dizide hep gündemde olan Ayça Bingöl bunun yanında sinema oyunculuğuna, seslendirmeye ve tiyatro oyunculuğuna devam etti.

Son olarak 2014 yılında gösterime giren Benim Adım Gültepe adlı dizide Gülümser karakterini canlandırıyordu ancak dizi sadece sekiz bölüm sonra erken final yaptı.

Ayrıca ilk Türkçe dublajlı oyun olan Crysis oyunun ikinci serisinde Tara Strickland karakterini seslendirmiştir.

Seslendirdiği Filmler
  • Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği - Arwen
  • Yüzüklerin Efendisi: İki Kule - Arwen
  • Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü - Arwen
  • Kazara Zengin - Babe Bennett
  • Kayıp Balık Nemo - Peach
  • Peter Pan - Wendy
  • Hayatın Benim - Illeana Scott
  • Madagaskar - Gloria
  • Hızlı ve Öfkeli 5
  • Melekler ve Şeytanlar
  • Buz Devri 2 ve 3 - Ellie
  • Red-Kit: Batıya Hücum
  • 28 Hafta Sonra
  • Beowulf: Ölümsüz Savaşçı - Grandler'in Annes
  • Hayatın Benim
  • Kebab Connection
  • Define Gezegeni
  • Atlantis Kayıp İmparatorluk
  • Harry Potter ve Felsefe Taşı
  • Astronotun Karısı
  • Orman Çetesi
  • Peter Pan - Wendy
Oynadığı Filmler
  • Tramvay - Şeval - 2006
  • Melekler ve Kumarbazlar - Şehsuvar - 2009
  • Sonsuz - Aylin - 2009
  • Ay Büyürken Uyuyamam - Melek - 2011
  • Benim Dünyam - 2013
Oynadığı Diziler
  • Süper Babam - 1996
  • Sır Dosyası - Alev - 1999
  • Evdeki Yabancı - İpek Erez - 2000
  • Çiçek Taksi - Canan - 2001
  • Anne Babamla Evlensene - - 2002
  • Yadigar - Sedef - 2004
  • Taşların Sırrı - Gülergül - 2006
  • Hayat Kavgam - - 2007
  • Bıçak Sırtı - - 2007
  • İki Aile - Füsun - 2008
  • Küçük Kadınlar - - 2009
  • Samanyolu - Evsed - 2009
  • Öyle Bir Geçer Zaman ki - Cemile - 2010-2013
  • Benim Adım Gültepe - Gülümser - 2014
Aldığı Ödüller
  • 6. Tiyatro Tiyatro Ödülleri: Yılın Kadın Oyuncusu, Bana Bir Picasso Gerek - Duru Tiyatro 2008.
  • 12. Afife Tiyatro Ödülleri: Yılın en başarılı kadın oyuncusu, Bana Bir Picasso Gerek - Duru Tiyatro 2008.
  • 13. Sadri Alışık Ödülleri: Yılın en iyi kadın tiyatro oyuncusu, Bana Bir Picasso Gerek - Duru Tiyatro 2008.
  • 16. Çırağan Lions Ödülleri: Yılın en iyi kadın oyuncusu, Nehrin Solgun Yüzü - Tiyatro Stüdyosu 2009
  • 38. Altın Kelebek Ödülleri "Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu" Öyle Bir Geçer Zaman ki - 2011
  • 2011 Antalya Televizyon Ödülleri, Drama Dizisi En İyi Kadın Oyuncu, Öyle Bir Geçer Zaman ki
  • 2012 Antalya Televizyon Ödülleri, Drama Dizisi En İyi Kadın Oyuncu, Öyle Bir Geçer Zaman ki
  • 1. Yeni Tiyatro Dergisi Emek Ve Başarı Ödülleri, 2013 - Yardımcı Rolde Yılın Kadın Oyuncusu - Çehov Makinesi – İstanbul Devlet Tiyatrosu