Beren Saat Kimdir

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Beren Saat 26 Şubat 1984 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen sinema ve dizi oyuncusudur. Bu yazımızda Beren Saat’in hayatı ve biyografisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Beren Saat Hayatı

Ankara’da Hüseyin Avni ve Ayla Saat çiftinin ikinci çocuğu olarak 26 Şubat 1984 tarihinde doğan Beren, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara TED Koleji’nde gördü. Üniversite eğitimi için yine Ankara’da bulunan Başkent Üniversitesi’nin İşletme bölümüne girdi ve ancak girdiği bölümden memnun olmadığı için ayrıldı ve oyuncu olmaya karar verdi. Tam da bu sırada 2004 yılında televizyon ekranlarına gelen, yeni dizi oyuncularını, aktörleri ve aktrisleri Türkiye’ye kazandırmayı hedefleyen “Türkiye’nin Yıldızları” isimli yarışma programına katıldı. Yarışmayı ikinci olarak tamamladı. Bu yarışma sayesinde hakikaten yıldızı parladı. Bu yarışma ekibinde Tomris Giritlioğlu’nun kardeşi de yer alıyordu. Tomris Giritlioğlu yapımcı, yönetmen ve senarist olduğu için kardeşi ona Beren’i tavsiye etti.
Beren Saat
Televizyon dizilerindeki ilk rolünü 2004 yılında “Aşkımızda Ölüm” adlı dizide oynadı. Buradaki oyunculuğu ona 2005’te yayınlanan ve yapımcılığını Tomris Giritlioğlu’nun üstlendiği “Aşka Sürgün” adlı dizide Mahsun Kırmızgül ile başrolü paylaşmıştır. Bu dizide doğulu bir genç kızı canlandırmış ve Silan Şahvar Azizoğlu karakterini iki sezon oynamıştır.

İsminin daha da duyulmasına ve Türkiye’de daha da tanınır olmasına sebep olan proje yine Tomris Giritlioğlu’nun projesi “olan Hatırla Sevgili” adlı ilgiyle izlenen dönem dizisidir. 1950 ve 1970’li yılları anlatan bu dizide Okan Yalabık ve Cansel Elçin ile birlikte başrol oynamış ve Yasemin Ünsal isimli karakteri oynamıştır.

Tüm Türkiye tarafından tanınır olmasına neden olan dizi 2008 yılında yayınlanan Halit Ziya Uşaklıgil’in aynı adlı eserinden uyarlanan “Aşk-ı Memnu” dizisidir. Hilal Saral’ın yönettiği bu dizide Kıvanç Tatlıtuğ, Selçuk Yöntem, Hazal Kaya ve Nebahat Çehre ile birlikte rol almıştır. Bu dizi hem Beren Saat için hem de Kıvanç Tatlıtuğ için dönüm noktası olmuştur. Bihter Yöreoğlu Ziyagil karakterini canlandırdığı bu dizide, Bihter eşinin yeğeni Behlül ile yasak aşk yaşadığı için bu çarpık ilişkiler toplumda tepkilere neden olmuş olsa da başka bir kesim tarafından ilgiyle izlenmiştir. Dizinin son bölümü Veda ismiyle ekrana gelmiş ve Beren Saat’in burada gösterdiği oyunculuk film ve televizyon eleştirmenlerince tam not almıştır. Bu dizide görev aldığı süreçte iki kere Altın Kelebek ödülünü kazanmıştır.

Oynadığı ilk sinema filmi de yine Tomris Giritlioğlu’nun yönettiği bir dönem filmi olan Güz Sancısı adlı filmdir. Güz Sancısı 2009 yılında vizyona girmiş ve bu dizide Beren Rum fahişe Elena’yı canlandırmıştır. Filmin diğer oyuncuları Okan Yalabık, Belçim Bilgin Erdoğan ve Murat Yıldırım’dır. Ayrıca yine aynı yıl Mahsun Kırmızıgül’ün yazdığı Serdar Akar’ın yönettiği Gece’nin Kanatları isimli filmde başrol karakter olan Gece’yi canlandırmıştır. Oyunculuğun yanında seslendirme ile de uğraşan Beren Saat, o dönem gişeden büyük hasılat elde eden Oyuncak Hikayesi 3 isimli animasyon filmde Barbie karakterini seslendirmiştir.

Beren Saat’in drama oyunculuğunu gösteren yapım ise 2010’da yayınlanan Vedat Türkali’nin eserinden uyarlanan ve yine Hilal Saral’ın yönettiği, Ay Yapım’ın yapımcılığını üstlendiği Fatma Gül’ün Suçu Ne isimli dizidir. Bu dizide Türkiye’nin Yıldızları yarışmasında beraber yarıştığı Engin Akyürek ile birlikte başrolleri paylaşmıştır. Sarsıcı tecavüz sahnesiyle ile bir anda Türkiye’nin gündemine gelen bu dizi de en az Aşk-ı Memnu kadar ilgiyle takip edilmiştir. Bu dizide gösterdiği drama performansıyla birlikte Antalya Televizyon Ödülleri’nde En İyi Drama Kadın Oyuncusu ödülünü kazanmıştır.

2012 yılının sonlarında gösterime giren İran yapımı Gergedan Mevsimi isimli filmde Monica Bellucci’nin kızı Buse’yi canlandırmıştır. Bahman Godabi’nin yönettiği bu filmde ayrıca Yılmaz Erdoğan, Caner Cindoruk ve Belçim Bilgin Erdoğan gibi Türk oyuncularda oynamıştır. 2012’nin Eylül ayında gösterime giren Cesur adlı animasyon filmde Merida karakterini seslendirmiştir. 2012’nin Kasım ayında ise Elle dergisinin kapak yüzü olmuştur.

Beren Saat 2013 yılında İntikam adlı dizide rol almıştır. Bu dizi Amerikan Revenge dizisinin Türkiye uyarlamasıydı. Bu dizi için özel dövüş dersleri alan Beren Saat’in yanı sıra dizinin diğer oyuncuları, Mert Fırat, Yiğit Özşener, Zafer Algöz, Arzu Gamze Kılıç ve Engin Hepileri’dir. Kanal D’de yayınlanan bu dizide Beren Saat Derin Çelik / Yağmur Özden karakterini oynamıştır. Ancak Amerika’da üç sezon devam eden dizi Türkiye ancak 44 bölüm yayınlanabilmiştir.

2013 yılında gösterime giren ve ünlü Hint filmi olan Black’ten uyarlanan Benim Dünyam adlı filmde Uğur Yücel ile birlikte başrol oynamış ve kör, sağır ve dilsiz olan Ela karakterini oynamıştır.

Bunun yanında birçok ünlü markanın reklam yüzü olan Beren Saat, ayrıca bazı reklamları seslendirmektedir.

Beren Saat’in Cem isminde bir ağabeyi vardır. Beren Saat 29 Temmuz 2014 tarihinde Kenan Doğulu ile ABD’de evlenmiştir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
50B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
37B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
LAL
Üst