4 yıllık liselileri nasıl bir sınav bekliyor

Ömer
Yönetici
4 yıllık liselileri nasıl bir sınav bekliyor

İlköğretim okullarından sonra, liselerde de değişime giden ve liseleri 4 yıla çıkaran MEB, müfredatı da değiştirdi. İlk mezunlarını 2008-2009 öğretim yılı sonunda verecek liselileri nasıl bir sınav bekliyor.

İlköğretim okullarından sonra, liselerde de değişime giden ve liseleri 4 yıla çıkaran Milli Eğitim Bakanlığı, buna bağlı olarak müfredatı da değiştirdi.
4 yıllık liseler ilk mezunlarını 2008-2009 öğretim yılı sonunda verecekler. Müfredat değişikliği ile, derslerde de önemli kaymalar olduğunu belirten Uğur Eğitim Hizmetleri ve Yayımcılık Ar-Ge Koordinatörü Ufuk Deniz,
“3 yıllık lise müfredatında bulunan psikoloji dersi, hem sözel öğrencileri için, hem de Türkçe-Matematik (TM) öğrencileri için zorunlu alan dersiydi. Psikoloji dersi, 4 yıllık yeni lise müfredatında seçmeli ders oldu. Seçmeli derslerden de sınavda soru çıkmıyor. Bu durumu Milli Eğitim Bakanlığı da, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi de (ÖSYM) dikkate almalılar” dedi.

Lise müfretadında yapılan değişikliğin, Öğrenci Seçme Sınavı’nın (ÖSS) soru yapısını bozduğunu ifade eden Deniz, “MEB ve ÖSYM elini çabuk tutup yeni bir düzenleme getirmezse, 4 yıllık lise mezunlarını 2009’da girecekleri sınavda büyük sürprizler bekliyor” şeklinde konuştu.

HAZIRLIKLARI VAR

Lise müfredat değişikliği konusunda hem ÖSYM’nin hem de Milli Eğitim Bakanlığı’nın boş durmadığını da ifade eden Ufuk Deniz şu bilgileri verdi:
“YÖK’ün hazırladığı ‘Türkiye’nin Yüksek Öğretim Stratejisi -Taslak Rapor’unda, 17. Milli Eğitim Şûrası’nda alınan kararlarda ve Milli Eğitim Bakanlığı Çalışma Programı: 2007-2013 raporunda da, bu önemli konu gündeme getiriliyor. Ve taysiye kararları bulunuyor. Önemli olan adımın erken atılmasıdır. MEB de, yükseköğretim organları da, siyasal çekişmeleri bir tarafa bırakarak, gerekli olan düzenlemeleri zamanında yapmalıdırlar. Çünkü mevcut ÖSS, 3 yıllık lise ders müfredatına göre düzenleniyor .”
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
6
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst