MEB onaltı alanda öğretmenleri yetiştiriyor

agent force Harbi Aktif Üye
MEB Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey, 2010 yılına kadar Avrupa standartlarında, nitelikli öğretmen yetiştirmek için çalıştıklarını söyledi.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey, 2010 yılına kadar Avrupa standartlarında, nitelikli öğretmen yetiştirmek için çalıştıklarını söyledi.

Balıbey, bunun için YÖK ve üniversitelerle işbirliği içinde olduklarını kaydetti. MEB'in 3 büyük reform yaptığını anlatan Balıbey, bunlardan birincisiyle Temel Eğitime Destek Projesi'nde müfredatlarda değişiklik yapıldığını, ikinci projeyle e-sistem'de değişikliklere gidilerek; e-okul, e-kayıt ve e-iletişim gibi hızlı iletişim ve internet ortamında bakanlığın her yere ulaştığını aktardı.
Üçüncü projeyle ise öğretmenlerin niteliğinin artırılmasının hedeflendiğini belirten Balıbey, bunun da bir aya kadar hayata geçirileceğini dile getirdi.

Ömer Balıbey, 16 branşta ilköğretim öğretmenleri yetiştirme çalışmalarının yanı sıra ortaöğretim öğretmenleri düzeyinde çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Türkiye'de tüm eğitim ve öğretim müfredat programının yenilendiğini kaydeden Balıbey, bu yıl 4 bin 800 öğretmen ataması yapılarak genç öğretmenlerin alındığını, Maliye Bakanlığı'ndan kadro aldıkça atamaları sürdüreceklerini vurguladı.
Balıbey, çocukların 21. yüzyılda çağdaş eğitim almalarının AB standartlarındaki öğretmen, sistem ve müfredatla mümkün olacağına dikkat çekerek, şunları söyledi:
"Yani yeni müfredatı uygulayacak öğretmenin de hizmet içi eğitimi alması gerekiyor. Öğretmenlerimizin daha nitelikli yetişmesi için üniversiteler ve YÖK'le de bir çalışma yapıyoruz. Bakanlık olarak hizmeti biz alacaksak, nasıl bir öğretmen modeli istiyoruz, nasıl bir öğretmen yetişmesi gerekiyorsa müfredatta o yönde değişiklik yapılması için çalışmalar başlatıyoruz."
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
15B
Üst