2022 Dünya Kupası Tunus Kadrosu

Kuzey Afrika temsilcisi Tunus milli takımı kadrosu D grubunda boy gösterdi. Mütevazi bir güçte olan 2022 Dünya Kupası Tunus Kadrosu turnuvaya renk kattı.

Afrika Futbol Konfederasyonu'nun düzenlediği dünya kupası eleme gruplarında B grubunda yer alan Tunus, grubunu lider tamamlayarak diğer 9 grubun liderlerinin bulunduğu üçüncü tura adını yazdırmıştı. Bu turda Mali'yi 1-0 yenerek Katar'da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası vizesini aldı.

Jalel Kadri'nin çalıştırdığı Tunus D grubunda Fransa, Danimarka ve Avustralya ile mücadele etti. Takımın en gözde oyuncusu uzun yıllar Fransa'da ter döken golcü Wahbi Khazri olarak görünüyordu. Köln'de oynayan Ellyes Skhiri de diğer gözleri üzerine çekecek oyuncular arasında yer aldı. Muhtelif liglerde oynayan diğer isimler için bu turnuva kendilerini ispatlamaları için çok büyük bir fırsattı.

Tunus Milli Takımı Kadrosu 2022​

FIFA World Cup 2022 Tunus milli takımı oyuncuları performanslarıyla milli takıma seçilmeye hak kazandılar ve son kadro pozisyonlarına göre şöyle şekillendi.

Kaleciler: Aymen Dahmen (CS Sfaxien), Mouez Hassen (Club Africain), Aymen Balbouli (Etoile du Sahel) ve Bechir Ben Said (US Monastir).

Defans oyuncuları: Mohamed Drager (Luzern), Wajdi Kechrida (Atromitos), Bilel Ifa (Kuwait SC), Montassar Talbi (Lorient), Dylan Bronn (Salernitana), Yassine Meriah (Esperance de Tunis), Nader Ghandri (Club Africain), Ali Maaloul (Al Ahly) ve Ali Abdi (Caen).

Orta saha oyuncuları: Ellyes Skhiri (FC Koln), Aissa Laidouni (Ferencvaros), Ferjani Sassi (Al Duhail), Ghailene Chaalali (Esperance de Tunis), Mohamed Ali Ben Romdhane (Esperance de Tunis) ve Hannibal Mejbri (Birmingham City).

Forvet oyuncuları: Seifeddine Jaziri (Zamalek), Naim Sliti (Al-Ettifaq), Taha Yassine Khenissi (Kuwait SC), Anis Ben Slimane (Brondby), Issam Jebali (Odense), Wahbi Khazri (Montpellier) ve Youssef Msakni (Al Arabi).

Teknik Direktör: Jalel Kadri
2022 dünya kupası tunus kadrosu

Tunus'un 2022 FIFA Dünya Kupası kadrosu liste halinde;

NoOyuncuTakımPozisyon
1​
Aymen MathlouthiÉtoile du SahelGK
2​
Bilel IfaKuwait SCDF
3​
Montassar TalbiLorientDF
4​
Yassine MeriahEspérance de TunisDF
5​
Nader GhandriClub AfricainOS
6​
Dylan BronnSalernitanaDF
7​
Youssef Msakni (kaptan)Al-ArabiFV
8​
Hannibal MejbriBirmingham CityOS
9​
Issam JebaliOBFV
10​
Wahbi KhazriMontpellierFV
11​
Taha Yassine KhenissiKuwait SCFV
12​
Ali MaâloulAl AhlyDF
13​
Ferjani SassiAl-DuhailOS
14​
Aïssa LaïdouniFerencvárosOS
15​
Mohamed Ali Ben RomdhaneEspérance de TunisOS
16​
Aymen DahmenCS SfaxienGK
17​
Ellyes Skhiri1. FC KölnOS
18​
Ghailene ChaalaliEspérance de TunisOS
19​
Seifeddine JaziriZamalekFV
20​
Mohamed DrägerLuzernDF
21​
Wajdi KechridaAtromitosDF
22​
Bechir Ben SaïdUS MonastirGK
23​
Naïm SlitiAl-EttifaqFV
24​
Ali AbdiCaenDF
25​
Anis Ben SlimaneBrøndbyFV
26​
Mouez HassenClub AfricainGK

Tunus'un Dünya Kupası Serüveni​

Tunus milli takımı ilk maçında Education Stadyumunda Danimarka ile 0-0 berabere kaldı. Sonraki maçta El Cenub Stadyumunda Avustralya'ya 1-0 yenilen Tunus, son maçında Fransa karşısında muhteşem bir oyunla 1-0 kazansa da bir üst tura çıkamadı.

SıraTakımOGBMAYAv.P
1🇫🇷 Fransa320163+36
2🇦🇺 Avustralya320134-16
3🇹🇳 Tunus31111104
4🇩🇰 Danimarka301213-21

Son düzenleme: