Ergin Saygun tutuklandı

Gündem bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Emekli Orgeneral Ergin Saygun tutuklandı
  [​IMG]
  Balyoz davası kapsamında hakkında yakalama kararı çıktıktan sonra GATA'ya yatan ve yaklaşık 13 aydır tedavi gören emekli Orgeneral Ergin Saygun tutuklandı. Dava kapsamında tutuklu sayısı 250'ye yükseldi. Saygun, karara saygılı olduklarını söyledi.

  Emekli Orgeneral Ergin Saygun hakkında, Adli Tıp Kurumu geçtiğimiz günlerde cezaevinde kalmasına engel bulunmadığı yönünde rapor vermişti. Davaya bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaşan rapor, Saygun'un tedavi gördüğü GATA'ya gönderilerek gereğinin yapılması istenmişti. Bu rapor doğrultusunda GATA'dan taburcu edilen Saygun, bugün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi.

  Mahkeme heyetinin karşısına çıkan Saygun'un yüzüne hakkındaki yakalama kararı okundu. Kısa savunması istenen Saygun, "Mahkemenizce daha önce gözaltına alındıktan sonra 25 Şubat 2010 tarihinde sağlık nedenlerimden dolayı serbest bırakıldım. Benim o tarihteki sağlık durumum bugünkü sağlık durumumdan çok daha iyiydi." dedi.

  Hakkında düzenlenen Adli Tıp Kurumu raporunun doktorların takdiri olduğunu vurgulayan Saygun, "Ancak bu raporda da hastalığım konusunda teşhis belirtilerek tedavisi ve kontrolleri yapıldığı takdirde cezaevinde kalabileceği yönünde bir rapor düzenlenmiştir. Ben bu raporu cezaevinde kalmaması gerekir şeklinde yorumluyorum. GATA'da tedavi gördüğüm süre içinde günlük 5 kere tansiyon kontrolü, 4 kez şeker ölçümü ve haftada iki defa da kan sulama derecesiyle ilgili ölçüm yapılmaktaydı. Ayrıca şeker hastalığından kaynaklanan diyet tedavisi uygulanmaktaydı. Cezaevi koşullarında bu tedavinin sağlanmayacağını düşünüyorum." diye konuştu.

  Saygun'un avukatı Sedat Küçükyılma da 26 Mart'daki duruşmaya gidip ifade vereceklerini belirterek, müvekkilinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını istedi.

  Görüşü sorulan savcı Muammer Akkaş, "Sanığa isnat edilen suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu ve Adli Tıp Kurumu'nun 1 Şubat 2012 tarihli raporu birlikte değerlendirildiğinde sanığın tutuklanmasına karar verilmesini" talep etti. Mahkeme heyeti de aynı gerekçelerle Saygun'un tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme, Saygun'un 26 Mart'taki duruşmada hazır olmasını da kararlaştırdı.

  GAZETECİLER SALONA ALINMADI

  Saygun'un mahkemeye çıktığı sırada herhangi bir gizlilik kararı olmamasına rağmen gazeteciler duruşma salonuna alınmadı. Daha önce yakalama kararı çıkan komutanların mahkemeye çıktığı sırada basın mensupları salondaki yerini alırken bu kez alınmamaları dikkat çekti.

  İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Balyoz davasında 249'u tutuklu 365 sanık yargılanıyor. Saygun ile birlikte tutuklananların sayısı 250 oldu. Saygun'un, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya eksik teşebbüs" suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

  Ergin Saygun, mahkemede tutuklanmasının ardından avukatı aracılığıyla basın mensuplarına yazılı basın açıklamasını iletti. Saygun, "Değerli dostlarım, iyi insanlar. Bir yılı aşkın bir süredir GATA Haydarpaşa'da tedavi görmekte olduğum malumlarıdır. Bu süre zarfında esirgemediğiniz yakın ilginiz ve dostluğunuz, sıkıntılı günlerimizdeki en büyük desteğimiz olmuştur. Eşim Nermin ile beraber kalbi şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi sunarız. Geride bıraktığımız yıllar içinde, hepinizle, pek çok şeyi paylaştık, iyi ve kötü günlerde beraber olduk. Yaşattığınız güzellikler ve esirgemediğiniz dostluğunuz için sizlere ancak şükranlarımızı sunabiliriz." dedi. Saygun açıklamasına şöyle devam etti: "Yargılanmakta olduğum davanın sonucu her ne olursa olsun, devlet ve millet aleyhine bir faaliyet içinde bulunmamın mümkün olmadığı konusunda lütfen en ufak bir şüpheye kapılmayın. Devlet hizmetinde geçen 43 sene sonunda çocuklarıma bırakabileceğim tek miras olan temiz bir isim, lekelenmeye çalışılmaktadır. Mücadelem, üzerimize atılan bu kiri temizlemek içindir. Adli Tıp Kurumunun hakkımdaki kararı yatarak tedaviyi gerektiren bir hastalığım olmadığı ve diyet, tedavi ve poliklinik hizmetlerinin sağlanması halinde cezaevine konmamın bir mahzur teşkil etmeyeceği yönündedir. Bu kararın doğruluğunu elbette tartışmamız mümkün değildir. Kararda bahsedilen hizmetlerin Silivri hapishanesinde sağlanıp sağlanmayacağını da bilmemekteyiz. Ancak devletimizin her kararına saygılı olmayı öğrenmiş bir nesil olarak hakkımızdaki bu tasarrufa karşı çıkmayacağımız da tabiidir. Sizleri sevgi ve muhabbetle kucaklar yüce Allah'ın hepimize iyilikler getirmesini dilerim. Hakkınızı helal edin."

  "KARARA SAYGI DUYUYORUZ"

  Adliye çıkışında kısa bir açıklama yapan Saygun, "Mahkeme tutuklanmamıza karar verdi. Tabii ki mahkemenin kararına saygı duyuyoruz. Diyecek bir şey yok. Burada önemli bir konu var, o da Adli Tıp Kurumu raporu diyor ki; 'Yatarak tedaviye gerek yoktur, ama diyetini, tedavisini ve poliklinik tedavisini sağlarsanız cezaevinde kalabilir.' Bu sağlandı mı sağlanmadı mı bilmiyorum. Gidince göreceğiz. Artık diyetin ne olduğu, tedavinin ne olduğu, artık poliklinik hizmetinin de ne olduğu belli değil. GATA'nın raporu ile Adli Tıp raporunun arasında büyük bir fark var. Tabi bu bir sağlık işi olduğu için bu farklılığın bir an önce giderilmesi gerekiyor. Bunun da usulü neyse, yolları neyse bunlar yapılacak." diye konuştu.
   
  Son düzenleme: 14 Mart 2012