Amerika'nın yeni Türkiye büyükelçisi kim olacak?

Gündem bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Amerikan Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin görev süresi doldu. ABD'nin yeni Türkiye büyükelçisi kim olacak sorusu ABD senatosunda cevap bulacak. ABD eski Tiflis Büyükelçisi John Bass olası en güçlü aday.

  ABD başkanı Barrack Obama Türkiye'nin de içinde bulunduğu bir çok ülkenin büyükelçi adaylarını Senato'ya sundu. Bu adaylar bugün Beyaz Saray tarafından açıklanarak resmiyet kazandı.

  Türkiye'nin mevcut hükümeti ile arası pekte iyi olmayan Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin görev süresi Temmuz ayında sona eriyor. Obama Senato'ya sunduğu listede Ricciardone'den sonra Ankara Büyükelçisi olarak geçmişte Tiflis'te büyükelçilik yapmış ve halihazırda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin özel asistanlığını ve de bakanlıkta yönetici sekreterlik konumunda bulunuyordu.
  abd-buyukelcisi.jpg
  John Bass ABD Dışişleri'nde görev almadan evvel bir çok önemli noktalarda diplomatlık yapmıştı. 2009-2012 yılları arasında Gürcistan'ın ABD Tiflis Büyükelçiliğini yapan Bass, bundan önce de ABD'nin Irak'ı işgali sonrası 2008-2009 yıllarında Bağdat İl İmar Timi'ne başkanlık görevini yapmıştı.

  Saha diplomatlığı kariyerinden önce 2005-2008 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Operasyonlar Merkezi Direktörlüğü'nü de yürüten Bass, Katrina kasırgasının oluşturduğu enkaz sonrasında uluslararası çapda yapılan yardımları koordine etmişti. Bunun yanında ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde 25'e yakın krizin yönetiminde de bizzat Bass bulunmuştu.

  John Bass 2004-2005 döneminde ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Avrupa ve Avrasya konularında özel danışmanılığını yapmıştı.

  John Bass'ın Ankara Büyükelçisi olabilmesi için ABD Senatosu'nun onayı gerekiyor.