yardım edin veri tabanı

• Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 1.802
K
Kayıtsız Üye
dw de asp ile acces arasında bağlantı yapmak istiyorum veri kaynağı adı daha fazla uzun diye bi mesaj alıyorum ne yapmam lazım

NymO Değişik Yönetici
Asp ile Access Veritabanı Bağlantısı Kurmak

Asp ile veritabanı uygulaması şimdiye kadar yapmadık. Bundan sonraki asp makalelerimizde ve uygulamalarımızda karşılaşabilirsiniz veritabanı işlemleri ile. Bildiğiniz gibi asp’de veritabanı olarak Access kullanılıyor. Access’de Microsoft’un Office ürünlerinden bir tanesi. Veritabanı işlemleri için çok işimize yarayacak. Her zaman Access ile uygulamalar yapacağız.

Kısaca Access ile ilgili birkaç önemli bilgi vereyim ve ardından uygulamamıza geçelim. Access ile veritanlı uygulamalar geliştirebilirsiniz. Mesela İçerik Yönetim Sistemi (İYS-CMS), üyelik sistemiz, ziyaretçi defteri, alışveriş sitesi gibi uygulamaların alt yapısını oluşturan veritabanı olarak kullanabilirisiniz. Ancak Access bellir bir süre sonra yetersiz kaldığı için kullılmaya bilir. Bunlarıda bilmeniz gerekli.

Kodlarımız aşağıdaki gibi. Access veritabanımıza bağlanıyoruz. Açıklamalar kodlar arasında.
Kod:
<%
Dim Baglan, Veritabani    ‘ —>    Değişkenlerimizi tanımlıyoruz
Veritabani = “Veritabani.mdb” ‘ –>Access Veritabanı yolu
Set    Baglan    =    Server.Createobject(”Adodb.Connection”)Baglan.Open “Provider=Microsoft.Jet.Oledb.4.0;
Data Source=” & _Server.Mappath(”"&Veritabani&”")  ‘ —> Server.Mappath ile Server dizininde olduğunu belirtiyoruz.
Response.Write (”Bağlantı başarılı”) ‘ —> Eğer bağlantı başarılı ise mesajımızı alıyoruz
%>