İşe Yarar En İyi 6 Veri Kurtarma Programı

Ömer
Yönetici
Herhangi bir nedenden ötürü sabit diskinizdeki veya USB diskinizdeki verileri kaybettiyseniz ve kaybettiğiniz dosyalarınızı nasıl kurtaracağınızı kara kara düşünüyorsanız, dert etmeyin. Kaybettiğiniz dosyalarınızı kurtarmanın birçok yolu var.

Ücretsiz en popüler veri kurtarma programlarını bu yazıda sizler için araştırdık. Bir sıralama olarak algılamayın, biz burada bu şundan daha iyidir gibisinden bir derecelendirme yapmadık.

Dilerseniz ücretsiz bu popüler dosya kurtarma araçları hangileri ona bir geçelim.

1. Recuva

Yazımızın başında bir derecelendirme yapmayacağımızı söylemiştik. Ama Recuva bundan müstesna olacak. Çünkü su götürmez derecede piyasada ücretsiz yazılımlar arasında Recuva en başarılı program. Hem kullanması çok kolay hem de gelişmiş birçok özelliği mevcut.
recuva

Recuva sabit disklerin yanında, harici diskler de de başarılı. Örneğin USB Flash diskinizdeki verileri kaybettiniz, Recuva bunun üstesinden gelecektir. Ayrıca hafıza kartları, BD, DVD ve CD’lerdeki kayıp verilerinizi kurtarmakta.

Windows XP, Vista, 7, 8 ve 10 dâhil bütün Windows sürümlerinde çalışabilen Recuva’nın 64 bit sürümleri de mevcut.

Dosyalarınızı kaybettiyseniz ve kurtarmak için dert yanıyorsanız ilk tercih edeceğiniz program Recuva olmalı.

Recuva’yı güvenle kullanabilirsiniz. Recuva’yı hazırlayan ekip ünlü CCleaner programını hazırlayan ekip.

Aşağıdaki bağlantıda hem kurulum dosyasını hem de portatif halini bulabişirsiniz.2. Puran File Recovery

Puran File Recovery programı da ücretsiz dosya kurtarma programları arasında en iyilerindendir. Windows’un gördüğü bütün diskleri tarar, kullanımı da basittir. Gelişmiş özellikleri sayesinde kaybettiğiniz dosyalarınızı bulabilir.

puran file recovery

Kazara sildiğiniz dosyaları veya formatladığınız disk bölümlerini kurtarmakta işe yarayan bir program. Sürücü formatlanmış olsa dahi derin tarama özelliği ile kaybettiğiniz dosyaları bulabiliyor. Tabi ki piyasadaki ücretsiz tüm programlar gibi taramalar uzun sürüyor ve sabır gerektiriyor.

Puran ile bulduğunuz dosyalar; mükemmel, iyi ve kötü olarak sınıflandırılmakta. Bu sınıflandırmalar dosyaların akıbeti hakkında size bilgi vermek için. Mükemmel sınıfındaki dosyalar kesinlikle kurtarılabilir. İyi durumdaki dosyaların durumu şansınıza kalmış. Kötü sınıfındaki dosyalar ise kurtarılması zor olan dosyalardır.

Unutmamanız gereken şey, üstüne veri yazılan alanlardaki dosyalarınız gitmiştir. Profesyonel ücretli programlar kadar kesin sonuç elde edemeyeceğinizi unutmayın.

Puran'ın da portable versiyonu mevcut.3. Glary Undelete

Glary Undelete proramı da başarılı bir dosya kurtarma programıdır. Ücretsiz bir veri kurtarma programından beklenecek her şey bu programda var. Güzel bir görsel arayüze sahip ve kullanım açısından oldukça kullanışlı.
glary undelete

Bu programın en büyük avantajlarından bir tanesi; klasör yapısı ile dosya kurtarımı yapabilmesi. Bu sayede bir klasörün içindeki tüm dosyalarınızı geri getirebilirsiniz.

Dilerseniz bütün bir diski geri getirebileceğiniz gibi ayıklama yaparak seçtiğiniz dosyaları kurtarma seçeneğiniz mevcut.

Programı yüklerken dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü programı yüklerken gereksiz bir araç çubuğu kurmanızı sağlıyor. Bu araç çubuğunu internet tarayıcınızda görmekten rahatsız olabilirsiniz ki ben gıcık oluyorum bu tarz toolbarlara.

Kurtarmak istediğiniz resim dosyaları kurtarmadan önce önizlemesini görebiliyorsunuz.

Glary Undelete ile bilgisayarınıza bağlı bütün sabit disk ve çıkarılabilir hafıza kartları için veri kurtarma taraması yapabilirsiniz.4. Pandora Recovery

Pandora Recovery de diğer veri kurtarma programlarından aşağı kalır bir program değil. Diğer programların işlevini görebilecek derecede güzel bir program.
pandora recovery

Bu uygulamanın veri kurtarma sihirbazı gerçekten çok yardımcı oluyor. Bu sayede silinmiş dosyalarınızı nasıl kurtarmak istediğinizi size soruyor ve en doğru yolla bulmanızı sağlıyor.

Standart tarama özelliği hızlı şekilde tarama şeklinde düzenlemiş. Ancak “Surface Scan” özelliğini kullanırsanız yüzey taraması yapabilir ve standart tarama ile elde edeceğiniz sonuçlardan daha verimli sonuçlar alabilirsiniz. Elbette bu özelliği aktif ederseniz daha fazla zamana ihtiyacınız var demektir.

Pandora uygulaması da diğer uygulamalar gibi harici diskleri, USB bellekleri desteklemektedir.

Yaptığım gözlemlemelere göre yukarıda bahsettiğim diğer üç program kadar olmasa da işe yarayan bir program olarak listeme bu programı da ekliyorum.5. SoftPerfect File Recovery

softperfect file recovery

Bir başka ücretsiz işe yarar dosya kurtarma uygulaması da SoftPerfect File Recovery programı olarak gözümüze çarptı. Bununla geri getirilebilir dosyaları kurtarmak oldukça basit. Hepimiz en kısa yoldan kaybettiğimiz dosyalara ulaşmak istiyoruz. Bu program en az sorunla dosya kurtarmamıza yardımcı nitelikte.

SoftPerfect File Recovery programı diğer programlara göre çok küçük olmasına rağmen diğer programların işlevlerini yerine getirebilmekte. Sadece 500 KB boyutunda olan ve kurulum gerektirmeyen bu program sayesinde hardiskinizdeki, SSD’lerinizdeki, DVD’lerinizdeki ve USB belleklerinizdeki yitirdiğiniz dosyaları bulabileceksiniz.

FAT12, FAT16, FAT32, NTFS ve NTFS5 dosya sistemlerini destekleyen bu program, Windows’un bütün sürümlerinde çalışıyor. Ayrıca bu programın 64 bit özel versiyonu da mevcut. Mac kullananlarda bu programı kullanabilirler. Aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla kendinize uygun sürümü indirebilirsiniz.6. EaseUS Data Recovery Wizard
easeus data recovery wizard

Ücretsiz en iyi ve işe yarar dosya kurtarma programları listesinde size tanıtacağımız en son program EaseUS Data Recovery Wizard olacak. Bu program sayesinde sadece birkaç tıklama yaparak kaybettiğiniz dosyalarınızı geri getirebileceksiniz.

Benim en çok hoşuma giden arayüze sahip program bu program oldu. Windows’un alışageldiğimiz arayüzünü andıran bu arayüz gerçekten çok kullanışlı.

Bu programda diğerleri gibi sabit disklerinizdeki, optik disklerinizdeki, hafıza kartı ve flaş belleklerinizdeki kaybettiğiniz dosyaları bulmada oldukça işe yarar gözüküyor.

Bu program ile maksimum 2 GB büyüklüğündeki dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Daha büyük dosyaları kurtarmak için ücretli versiyonunu kullanmanızı önerecektir.

Windows’un tüm sürümlerinin yanı sıra Mac işletim sistemlerinde de kullanılabilen bu program size detaylıca tavsiye edeceğimiz son program.Biz sadece 6 programı derinlemesine irdeledik. Bu programların yanı sıra bir çok alternatif dosya kurtmara aracı program mevcut.

Diğer işe yarar ücretsiz muadil veri kurtarma programları ise şunlar:

Wise Data Recovery, Restoration, FreeUndelete ve ADRC Data Recovery Tools

Hangi program işinize yaradı? Yahut sizin tavsiye edeceğiniz işe yarar bir veri kurtarma programı varsa çekinmeden bizlerle paylaşabilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
102B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Üst