Star TV Frekansı

Ömer
Yönetici
Star TV Frekansı

Türkiye'nin ilk özel televizyonu olan Star TV merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal ve Cem Uzan tarafından 1989 yılında Lihtenştayn'da Star 1 ismiyle kurulmuştur.

7 Mayıs 1990'da ilk test yayınını Almanya'dan yaptı. İlk zamanlar yayın saatleri 18:00 ile 23:00 arasında kısıtlı yayın yapan kanal, sonraları kademeli olarak yayın süresini artırdı ve 4 Ağustos 1990'da test yayınından tam zamanlı yayına geçti. Kurulduğu ilk zamanlar Almanya üzerinden yayın yaptığı için sadece uydu alıcılarıyla izlenebiliyordu, o zamanlar da henüz Türkiye'de özel kanal izni olmadığı için bir süre böyle devam etti. Özel kanallara verilen izinden sonraysa neredeyse TRT'nin tüm ekibi Star TV'ye transfer oldu. Kanalın TRT tarafından sindirilmesi ise çok zor olmuştur. Hatta TRT kanalın kendilerine devri için girişimlerde bile bulunmuştur.

Türkiye'de yayına başladıktan kısa bir süre sonra bir çok Brezilya pempe dizisi Star'da yayınlanmaya başladı. Kanalın ayrıca o dönemler en çok dikkat çeken yayını bir markanın sponsor olduğu sinema kuşağıydı. Bunun yanında Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi takımların lig maçlarını ve kupa maçlarını da Star TV yayınladı. Yayın hayatına başladığı ilk dönemler sürekli TRT ile rekabette olan kanal kısa süre içinde Türkiye'nin en çok izlenen kanalı olmuştu. 1992 yılına gelindiğinde iki patron Ahmet Özal ve Cem Uzan anlaşmazlık yaşadılar, Ahmet Özel Star 1'in isim hakkını alınca, Cem Uzan kanalın adını interstar olarak değiştirdi ve kanal Uzan Grubu'nun eline geçti. 1993'te UEFA Şampiyonlar Ligi'nin yayın haklarını almıştır ve uzun yıllar Şampiyonlar Ligi maçlarını şifresiz olarak bizlere izletmiştir.

2004'de TMSF Uzan Grubu'nun alacaklarını tahsil etmek için kanala el koymuş, kanal bir süre devletin kontrolünde yayın yapmış ve 2005'te ihaleyle Aydın Doğan'a satılmıştır. Doğan Medya Grubu kanalın idaresini aldıktan sonra kanal adeta Kanal D'nin arka bahçesi olmuştur ve eski özgünlüğünden uzak kalmıştır. Kanalın haber bültenini Uğur Dündar sunmuştur. Kanalı spor müdürü ve Şampiyonlar Ligi maçlarını sunan ismi ise efsane spiker Ertem Şener olmuştur.

Star TV 21 Kasım 2011'de Doğuş Yayın Grubu'na satılmış ve eski özgünlüğüne kavuşmuştur. Doğuş Grubu işe kanalın logosunu değiştirerek başlamıştır. Bununla birlikte haber bülteninde de bir değişikliğe gidilmiş ve tarafsız haberciliği ile bilinen Nazlı Çelik kanalın ana haber bülteninin sunucusu olmuştur. Balkan ülkelerinde bile ilgiyle izlenen Muhteşem Yüzyıl'ı transfer ederek büyük bir atak yaptılar. Ardından Acun Ilıcalı'yı kanala transfer ederek kanalın kaybettiği izleyici kitlesini ve prestijini yeninden kazanmışlardır. Survivor, O Ses Türkiye ve Yetenek Sizsiniz ilgiyle izlenmiştir.

Star TV Uydu Frekans Bilgileri
star-tv-frekansi.jpg

FrekansPolarizasyonSembol OranıFECKapsam
12015Yatay (H)275005/6Doğu
Türksat 4A üzerinden ve karasal antenden izlenebilen Star TV bunun yanında tüm dijital platformlarda da izlenebilmektedir.
PlatformKanal Numarası
Digitürk27. Kanal
D-Smart24. Kanal
Teledünya26. Kanal
Tivibu27. Kanal
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
42B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
19B
Üst