Her sınıfta 4 öğrenciyle dil öğretiyorlar

Ömer
Yönetici
Her sınıfta 4 öğrenciyle dil öğretiyorlar

Uzun süredir faaliyette olan Wall Street İnstitute (WSİ) dil kursu Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Uçar, dil öğrenmeyle ilgili esasları açıkladı.

Yabancı bir dili öğrenmek, özellikle de İngilizce’yi konuşup anlayabilmek günümüz Türkiye’sinin en önemli konularından birisi. Bunun için aileler çocuklarına daha okulöncesi dönemde yabancı dil öğretmenin telaşını yaşıyor.

Bazı varlıklı aileler, çocuklarını daha bebekken İngiliz dadılara emanet ediyor. Ayrıca, her yıl İngiltere başta olmak üzere İngilizce öğrenmek için on binlerce gencimiz yurtdışı dil okullarına gidiyor. Bir o kadarı da yurtiçindeki yabancı dil kurslarına akın ediyor.

İngilizce öğrenmenin bu kadar önemsendiği ülkemizde, sayısız yabancı dil kursu ve dil okulları açılıyor. Bunlardan bir tanesi de 8 sene önce faaliyete geçen Wall Street İnstitute (WSİ) dil kursu. Yabancı dil öğretiminde çok iddialı olduklarını ve çok farklı yöntemler kullandıklarını belirten WSİ Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Uçar, “Günümüzde çağdaş bir yaklaşım var. Bu çağdaş yaklaşımda deniyor ki, ‘dil öğrenimi standart herhangi bir şeyin öğrenimi değildir, bir beceri kazandırmadır.’ Beceri de çok pratik yapmakla kazanılır. Biz bunu yapıyoruz” dedi.

Yabancı bir dili öğretmenin bilgi yüklenmesiyle mümkün olmayacağını ifade eden Uçar, okullarda dil öğretiminde bu yöntemin kullanılmasından dolayı başarı elde edilemediğini söyledi. Uçar, “Hem bilgi yüklenmesini esas alan sistem yanlış, hem sınıflar kalabalık. O kadar kalabalık sınıfta, hangi öğrenciye kaç dakika pratik yapma zamanı kalır ki?” şeklinde konuştu.

HER SINIFTA 4 ÖĞRENCİ

Her sınıfa 4 öğrenci aldıklarını, ama Türkiye genelindeki 10 şubelerine göre sınıf ortalamalarının 2 olduğunu ifade eden Uçar, aynı seviyede olanların bir sınıf oluşturduklarını söyledi. Uçar, “3 tane sınavdan geçip, ünitesini başarmış olan 2 öğrenci bir öğretmenle ders yapar.
50 dakikalık dersin 30 dakikası konuları işlemeye, 20 dakikası da konuşmaya ayrılır” dedi. Bir aylık, iki aylık bir kursla İngilizce öğrenilemeyeceğini artık bütün dünyanın kabul ettiğini belirten Dündar Uçar, “Ders saati ile İngilizce öğrenmenin bir alakası yoktur.
Kur satıyoruz ama, bunu bitirmek için gün, hafta ve ay vermiyoruz. Bize gelenlere, sizi şu seviyeden, bu seviyeye getireceğiz diyoruz.Avrupa Birliği dil standartlarını belirlemiş. Bu standartlarda A1;A2,B1,B2,C1 ve C2 şeklinde 6 seviye var. Biz WSİ’de bu standardı uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de 10 şubesi var

Türkiye genelinde şube sayısını 10’a çıkardıklarını, yakında İzmir’e bir şube açacaklarını belirten Dündar Uçar, 2007 yılında 6 binden fazla öğrencileri olduğunu söyledi. Günümüzde sadece Amerikan ve İngiltere İngilizce’sini öğrenmenin de yeterli olmadığını ifade eden WSİ Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Uçar şöyle konuştu:
“Bizde 42 ayrı İngilizce lehçe eğitimi görülüyor. Artık bütün dünya İngilizce konuşuyor. Öyle olunca da her konuşulanı anlayabilmek lazım. Fransız’ı da, İskoç’u da, Çinli’yi de, Japon’u da vesaireyi de anlamak lazım. Durum böyle olunca da, kulak eğitimi ön plana çıkıyor.Onun için de WSİ’de çokca lehçe öğreniliyor.
“Basketi basket sahasında, gülerce, aylarca çalışarak öğrenebilirsin, başka bir yerde basket oynamayı öğrenemezsin” diyen Uçar, “WSİ’de bu çalışma ve pratik yapma bilgisayar teknolojisinden yararlanılarak yapılıyor. Sistemin içerisine çok gelişmiş bir interaktif mültimedya yerle
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst