Seyhan Danişment Gazi Anadolu Lisesi

Ömer
Yönetici
Seyhan Danişment Gazi Anadolu Lisesi, kısa adıyla DGAL, Adana İl merkezi, Seyhan ilçesinin batısında kurulmuş bir Anadolu Lisesi'dir.

Okul Binası
Adana'nın batısında Mersin-Adana karayolunun kuzeyinde bulunan Danişment Gazi Anadolu Lisesi, Adana-Mersin Karayolu'nun kuzeyinde vâkîdir. 15 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan okul, bir bina ve geniş bir bahçeye sahiptir. Okul bahçesinde okaliptus, zakkum, çam, ardıç ağaçları ve sahil çamları bulunmaktadır. Okul bahçesi çimlendirilmiş, bahçelere konulan banklar, öğrencilerin kullanımına konulmuştur.

Okul binasının içerisinde 22 derslik, 1 Fen Bilimleri Laboratuarı, 1 bilgisayar laboratuarı, 1 satranç odası, 2 spor odası, 1 beden eğitimi öğretmenleri odası, 2 öğretmenler odası, 4 idareci odası, 1 memurlar odası mevcuttur.

Anadolu Lisesi Statüsü
Seyhan Danişment Gazi Anadolu Lisesi, ilk defa 1993-1994 eğitim-öğretim yılında, Yabancı Dil Ağırlıklı (Süper Lise) statüsünde, Seyhan Danişment Gazi Lisesi adıyla, 240 öğrenciyle öğretime açılmıştır. 1994 - 1998 yılları arasında her yıl 240 öğrenci kayıt yaptırmıştır. Seyhan Danişment Gazi Lisesi, 1998–1999 eğitim öğretim yılında Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün kararıyla Anadolu Lisesi statüsünü almıştır. 1998 - 1999 eğitim öğretim yılında 150 kişi sınavla kayıt yaptırmış ve 5 sınıf oluşturulmuştur. Her yıl mezun olan Süper Lise öğrencilerinden boşalan yerlere 150 kişi kayıt edilmiş ve tamamı Anadolu Lisesi'ne dönüşmüştür.

Uluslararası - ulusal aktiviteler ve başarılar

Türkiye Temsilciliği
Danişment Gazi Anadolu Lisesi , Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı (LLP) kapsamında bir “Water As a Source of Life –AquaVivens” Yaşam Kaynağı-Su adlı bir Comenius Okul Ortaklıkları Projesi’ne ortak olmuştur. Proje ortakları Litvanya, Hollanda, Polonya ,İngiltere ve Türkiye’dir. Türkiye'yi Danişment Gazi Anadolu Lisesi temsil etmiştir. Türkiye’den proje ortağı Danişment Gazi Anadolu Lisesi’nin Müdürü Recep Taş , Müdür baş yardımcısı Cabbar Bolat , proje sorumlusu İngilizce öğretmeni Esra Karaali ve İngilizce öğretmeni Meltem Özdemir toplantıya katılmıştır. Toplantıların Türkiye ayağı ise 5-9 Nisan 2009 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Ulusal Başarılar
29 Ekim 2008 Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında, Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği kompozisyon yarışmasında Danişment Gazi Anadolu Lises'ni temsilen yarışmaya katılan Merve ALTINMAKAS, okuluna Adana Birinciliği'ni getirmiştir.

Okul öğrencilerinden Hazal VURAL' , 2009 yılında gerçekleştirilen Adana Okullar Arası Yüzme Yarışlarında Danişment Gazi Anadolu Lisesi'ni temsil etmiş, 200m Karışık; 200m Serbest; 50m Kelebek ve 100m Kelebek kategorilerinde elde ettiği 4 birincilikle il şampiyonu olmuştur.

Okul yönetimi
Okul Müdürü : Recep TAŞ
Baş Müd. Yar.: Cabbar BOLAT