Görünmez diş teli yöntemi

Ömer
Yönetici
Görünmez diş telleri hayatı kolaylaştırıyor

Alternatif tedavilerle çocukluktan yetişkinliğe her yaştan hastanın tedavi edilebileceğini söyleyen Diş Hekimi Fırat Dağcıoğlu yetişkinlerde uygulanan ‘Invasilign ve Lingual’ tedavi yöntemleriyle diş teli takmadan güzel dişlere sahip olunabileceğini söyledi.

Çocukluk çağında yapılması daha uygun olan ortodontik tedaviler (diş teli tedavisi) pek çok nedenden ötürü ihmal edilmiş ya da ilerleyen yaşlarda çeşitli nedenlerden ötürü dişlerin şekli bozulmuş olabilir.

Erişkin dönemde çene kemiğine iskeletsel yön vermenin neredeyse imkânsız olduğunu söyleyen Dağcıoğlu, “Dişlerin ve destek kemiğin bir kısmı kaybedilmiş olabilir. Yetişkin tedavisini çocuklarınkinden ayıran başlıca faktör çene gelişiminin tamamlanmış olması. Çene boyutu uyumsuzlukları yetişkinlerde cerrahi müdahalelerle düzeltilebilir. Örneğin alt çenenin çok kısa olduğu bir vakada alt çene üst çeneyi yakalamaya çalışırken çok ciddi kapanış problemleri meydana gelir. Sadece dişleri ortodontik olarak hareket ettirmek bu problemi çözmez. Alt çenenin üst çeneyi yakalaması için boyunun cerrahi olarak uzatılması gerekir” dedi.

TELSİZ TEDAVİ NASIL UYGULANIYOR?
Diş tellerinden kaynaklı estetik kaygıların, yetişkinleri bu tedaviden uzak tuttuğu biliniyor. Bu sorunun tel ve braket kullanmadan ınvasilign yöntemi ile ortadan kaldırılabildiğini vurgulayan Dağcıoğlu, yöntemin uygulanışı hakkında şu bilgileri verdi:

“Diş hastalıkları tedavisinde uygulanan yeni teknoloji ınvasilign yöntemi ile tel ve braket kullanılmadan ağızda belirgin olarak gözükmeyen, ergonomik şeffaf plakalar ile düzgün ve sağlıklı diş tedavisi yapılıyor. Şeffaf düzelticiler, üç boyutlu özel bilgisayarlı sistemler yardımıyla hastanın diş yapısına birebir uygun olarak modellenir. Her bir düzeltici plak yaklaşık 2 hafta boyunca kullanılır ve 2 hafta sonra yeni bir düzeltici takılır. Bu yeni düzeltici ile eskisi arasında, dişleri daha düzgün hale getiren küçük farklılıklar bulunur. Bu süreç adım adım ilerler. Belirli aralıklarla tedavi süresi, dişlerdeki çapraşıklık oranına göre 9-15 ay arasında değişiyor. Bu dönemde yaklaşık 18-30 adet şeffaf düzeltici plak kullanılır. Tellerle ve braketlerle yapılan klasik ortodontik tedavi ise 18-24 ay devam eder.”

LİNGUAL YÖNTEMİNİN FARKI NE?
Bir diğer yöntem ise görünmeyen diş teli veya gizli diş teli olarak adlandırılan Lingual ortodonti tedavisi olduğunu söyleyen Diş Hekimi Fırat Dağcıoğlu, bu yöntemi de, “Dişlerdeki çapraşıklıkları düzeltmek için kullanılan braket ve tellerin dişlerin ön yüzeyleri yerine arka taraflarına uygulandığı yöntemdir. Uzman ortodontistler Lingual ortodonti eğitimi için değişik üniversitelerin programlarına devam eder ve bu teknikle ilgili yaklaşık 2 yıl süren ek bir eğitim alır. Benzer şekilde Dünya Lingual Ortodonti (WSLO) ve Avrupa Lingual Ortodonti Dernekleri (ESLO) tarafından klinik yeterlilik sınavı uygulanır. Ancak bu sınavdan başarılı olan ortodontistler bu tedaviyi uygulayabilir” şeklinde açıkladı.
 
cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Çocukken sırf bu teller yüzünden gülemeyenler anlar bunun psikolojisini.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst