Diş Fırçasının Yararları Faydaları

deep Harbi Aktif Üye
Diş Fırçasının Faydaları, Diş Fırçasının Yararları, Diş fırçasının faydası

Diş fırçasının önemi

Eyüp Devlet Hastanesi Diş Hekimi Hakan Erdoğan, "Diş fırçası ağzın her tarafına ulaşabilecek ebatta, orta sertlikte ve kıl uçları yuvarlatılmış olmalı" dedi.Diş Hekimi Hakan Erdoğan, diş çürükleri ve dişeti hastalıklarından korunmanın küçük yaşlarda edinilen fırçalama alışkanlığıyla mümkün olduğunu, sağlıklı ve güzel görünen dişlere sahip olmak için gerekli yöntemlerin uygulanması halinde, dişlerin insana ömür boyu hizmet edeceğini belirtti.

Ağız ve diş sağlığında doğru diş fırçası seçiminin ilk basamak olduğunu, diş fırçası alırken sertliğine, boyutuna ve kıl uçlarına dikkat etmek gerektiğini anlatan Erdoğan, yumuşak kıllı fırçaların besin artıklarını dişlerden yeteri kadar uzaklaştıramadığını, sert kıllara sahip olan diş fırçalarının ise mine kısmında aşınmalara ve dişetlerinin tahriş olmasına neden olduğunu kaydetti.

Diş fırçasının 45 derecelik açı yapacak biçimde tutulup, diş eti hizasından ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlanması gerektiğini vurgulayan Hakan Erdoğan, şunları söyledi: "Diş fırçasının baş kısmı ağzın her tarafına ulaşabilecek ebatta, orta sertlikte ve kıl uçları yuvarlatılmış olmalıdır. Diş fırçası en fazla 6 ay kullanımdan sonra yenilenmelidir. Zira diş fırçasının kalitesi, kullanım süresiyle doğru orantılıdır. Kıl uçları bozulmuş, dağılmış diş fırçasıyla dişleri fırçalamak dişlere ve dişetlerine zarar verir".

YAŞLILAR ELEKTRİKLİ DİŞ FIRÇASI TERCİH EDEBİLİR
Erdoğan, diş macunu seçerken de dikkatli olunması gerektiğine işaret ederek, diş macununun dişlerden bakteri plağının uzaklaştırılmasını kolaylaştırma ve içinde "fluorid" maddesi bulunan macunların dişlerin çürüğe karşı direncini artırma gibi etkileri bulunduğunu anlattı.

Ağız yapısı, diştaşı oluşumuna yatkın olan kişilerin "tartar önleyici", çürük oluşumuna yatkın olan kişilerin ise "fluorid" içeren diş macunları tercih etmeleri gerektiğini ifade eden Erdoğan, her kullanımda farklı macun seçilmesi halinde, dişlerin farklı maddelerden yararlanmasının sağlanabileceğini vurguladı.

Hakan Erdoğan, ağız ve diş sağlığını korumak için elektrikli diş fırçaları, arayüz fırçaları, fluoridli ağız gargaraları ve kürdan da kullanıldığını hatırlattı. Elektrikli diş fırçalarının dişleri daha iyi temizlediğine ilişkin bilimsel bir veri bulunmadığına değinen Erdoğan, "Elektrikli diş fırçalarının avantajı, çocuklarda diş fırçalamayı eğlenceli hale getirerek alışkanlık kazanmalarına yardımcı olmayı sağlamasıdır. Yaşlılarda ise kolay kullanıldığı için elektrikli fırçalar tercih edilebilir" dedi.

Arayüz fırçalarını, dişlerinin arası açılmış, "kuron köprü" protezi kullanan ve ortodontik tedavi gören kişilerin kullanabileceğini belirten Erdoğan, fluoridli ağız gargaralarının ise diş çürüğü açısından risk faktörü taşıyan kişiler için yararlı olduğunu sözlerine ekledi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
azizmahmud
A
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Üst