Beslenme çantası nasıl hazırlanır

deep Harbi Aktif Üye
Beslenme çantası nasıl hazırlanmalı

Okula yeni başlayan çocukların anneleri hem heyecanlı hem de tedirgin olurlar. Bu tedirginliklerinin başında da çocuklarının annelerinin olmadığı bir ortamda nasıl besleneceği gelir.

Birinci sınıflar için okullar bu hafta başladı, annelerin şimdi tatlı bir telaşı var. Çocuğum okulda ne yiyecek? Nasıl beslenmeli? Beslenme çantasında neler bulunmalı gibi bir çok soru anneleri endişeye sevk etmekte. Beslenme çantası düzeni nasıl olmalı? Çocuklara ne gibi besinler verilmeli gibi bazı soruları sizler için araştırdık. Sorularınızın cevaplarının yanı sıra 5 okul gününe özel yemek listesi bile hazırladık.

Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri Uzmanlarından Diyetisyen İpek Ağaca Özger, ailelere eğlenceli bir o kadar da sağlıklı beslenme çantaları öneriyor.
beslenme-cantasi.jpg

Özger, sağlıklı ve eğlenceli bir beslenme çantasının sağlıklı gelecek için büyük bir adım olacağını belirtiyor ve beslenme çantasının önemini şöyle anlatıyor: “Çocuklarınızın daha dengeli öğünler tüketmesi için beslenme çantasına konulacak besinlerin doğru seçilmesi çok önemli. Protein, karbonhidrat ve yağ dağılımı; yeterli vitamin ve mineral içerip içermediği; besin gruplarının dengesi beslenme çantası menülerini planlarken dikkat ettiğimiz noktaların başında geliyor.”

Beslenme çantaları çocuklar için keyifli, kolay taşınabilir olduğu kadar, anne babalar için de pratik olmalı. Beslenme çantasının önemini bilip de beslenme çantasına ne koymanız gerektiğini bilmiyorsanız işte size hem besleyici hem pratik beslenme çantası önerileri:

Pazartesi: Cam kâsede neşeli yoğurt. (Yoğurdu, marketten almak yerine, evde mayalanmış 3 kaşık yoğurdun içerisine 2 adet badem ve 1 adet şeftaliyi dilimleyerek bu neşeli yoğurdu hazırlayabilirsiniz. Şeftali yerine, 1 avuç çilek de kullanabilirsiniz.)

Salı: 5 renkli mini sandviç (Peynirli, kuru domates, marul ve cevizli mini sandviç). 1 adet taze kayısı.

Çarşamba: Yulaflı elmalı ev kurabiyesi, kutu süt.

Perşembe: Sebzeli mini börek, cherry domatesler, kutu ayran.

Cuma: 2 adet yavrulu kayısı, (2 adet kuru kayısı içinde 1/2 ceviz), kutu süt.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
32B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
17B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
18B
Üst