Beslenme çantasında neler olmalı?

  • Konuyu başlatan LAL
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 2.671
LAL
Moderatör
Beslenme çantasına neler koymalıyız, Çocuklarımızın Beslenme çantalarında neler olmalı?
beslenmeu.jpg

Çocuklarımızın sağlıklı büyümeleri ve ileride sağlık problemleriyle karşılaşmamaları için dengeli ve yeterli beslenmeleri gerekiyor bunu hepimiz biliyoruz sevgili Anneler Çocuklarınmızın beslenme çantalarında ve kahvaltılarında bulunması gerekenleri gelin hep birlikte gözden geçirelim uzmanların tavsiye ettikleri besinler neler?

Çocuğunuzun öğünlerini ders ve teneffüs saatlerine göre planlayın. Gün içinde mutlaka 2,5-3 saat aralıklarla günde 6 öğün şeklinde beslenmesini sağlayın. Beslenme çantasına hazır değil, evde yapılmış gıdalar koyun. Evden çıkmadan önce mutlaka kahvaltısını yaptırın. Çantasına su koymayı unutmayın!

Okul çağındaki çocuklara doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırılması, onların daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmelerinin temelini oluşturur. Fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin yaşlarına uygun olarak tamamlamalarında, sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemi yadsınamaz.

Kahvaltınızda Süt ve Meyve Suyu Eksik Olmasın
Özellikle süt, meyve ve meyve suyu eklenen, yeterli ve dengeli bir kahvaltının çocuk ve gençlerin güne canlı başlamaları, yorgunluk ve açlıklarının önlenmesi, bu sayede iş verimliliklerinin artması ve daha çabuk ve sağlıklı düşünmelerine yardımcı olur. Araştırma sonuçları; elma veya portakal suyu içeren öğün tüketen çocuklarda demir emiliminin iyi olduğunu ortaya koymaktadır. Buna göre; öğünlerle birlikte elma veya portakal suyu tüketimi dünyada önemli beslenme sorunlarından biri olan ve ülkemizde okul çağı çocuklarında çok yaygın olarak görülen demir yetersizliği anemisinin önlenmesine katkı sağlıyor.

Beslenme Çantası Çok Önemli!

Çocukların sağlıklı besinler ile gelişiminin sağlanması için kahvaltının yanı sıra gün boyu doğru beslenme alışkanlıkları yaratacak öğelerin “Dört Besin Grubu” temel alınarak belirlenmesi gerekiyor. Bu gruplar; süt ve türevleri, et-yumurta-kurubaklagil, sebze ve meyveler, ekmek ve tahıllar.

Beslenme Çantasında 4 Anahtar Besin Grubu Mutlaka Yer Almalı
Okullarda ara öğün olarak tüketilmesi için hazırlanan beslenme çantalarına konulacak besinleri seçerken dikkatli olunmalı. Çocukların her öğün sağlıklı beslenmesi için beslenme çantalarında da 4 besin grubundan yiyecek ve içeceklerin bulunması çok önemli. Sağlıklı bir beslenme çantası hazırlamanın en kolay yolunun ise içine 4 ana besin grubundan birer çeşit besin yerleştirmek. Süt ve süt ürünleri beslenme çantasında mutlaka yer almalı. Süt yerine yoğurt ya da ayran da tüketilebilir. Çocuğun sağlıklı olarak gelişmesi için, 3- 4 adet ceviz konulabilir. Ayrıca sebze ve meyvelerin mutlaka beslenme çantasında yer alması gerekir. Sandviçin içine domates ve tatlı biber dilimleri eklenebilir.

Süt ve Süt Ürünleri Tüketimi Neden Önemli?
Vücudumuz için gerekli olan kalsiyum ve riboflavinin en iyi kaynağı olan süt, yoğurt ve peynir grubu, çocukların özellikle kemik ve diş sağlığı için büyük önem taşıyor. Protein, fosfor ile B2, B12 ve A vitaminince zengin olan bu grup ürünler, büyüme ve gelişme, dokuların onarımı, kemik ile dişlerin gelişimi ile sağlığı, sinir ve kasların düzenli çalışması, hastalıklara karşı direnç oluşumunda etkin rol alıyor.

Et, Yumurta ya da Baklagil Günde En Az 2 Öğün Tüketilmeli
Et, yumurta ve kuru baklagiller gibi gıdaların bulunduğu besin grubundaki öğelerde diğer besinlere kıyasla daha fazla protein bulunuyor. Demir, çinko, fosfor, magnezyum ile B vitaminleri ve niasinden zengin olan bu besin grubu tüketiminin, büyüme ve gelişme, hücre yenilenmesi, doku onarımı, kan yapımı, sinir, sindirim sistemi ve deri sağlığı ile hastalıklara karşı direnç için önemli.

Meyve ve Sebze Suları Tüketimi Önemli!
Her türlü sebze ve meyve bileşimlerinin önemli kısmı su, bu nedenle sebze ve meyvelerin günlük enerji ve protein gereksinmesine katkıda bulunmasının yanı sıra, mineraller ve vitaminler bakımından son derece zengin.

Tahıllar Enerji Deposu
Tahılların vücudun temel enerji kaynağı, çocukların özellikle yoğun aktivitelerinde ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlıyor. Bu grup; sinir, sindirim sistemi ile deri sağlığı ve hastalıklara karşı direnç oluşumunda da önemli rol oynuyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
23B
Misafir
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst