2013 Hac başvurusu nasıl yapılır

mahir Harbi Aktif Üye
Hac Başvuruları nasıl yapılacak, 2013 Hac Başvuruları Ne zaman

Kutsal topraklara gidip hac farizesini yapmak isteyen hacı adayları için kayıtlar 3 Şubat Pazartesi günü başlıyor.
hackayitlari.jpg

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden derlenen bilgilere göre, 22 Şubat'a kadar sürecek kayıt işlemlerinde, 2012'de kuraya katılıp hacca gidemeyenlerin kayıt yenileme işlemleri otomatik yapılacak.

Vatandaşlar, kayıtlarının yenilenip yenilenmediğini ''hac.diyanet.gov.tr'' adresinden salı gününden itibaren kontrol edebilecek.

Durumunda değişiklik yapmak isteyenler müftülüklere başvurarak işlemlerini yaptıracak.

İlk defa kayıt yaptırmak isteyen hacı adayları, ''Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Al-Baraka Türk Katılım Bankası, Asya Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, AKBANK'' bankalarından birine 15 lira ön kayıt ücreti yatırdıktan sonra müracaatlarını ''hac.diyanet.gov.tr'' adresinden elektronik ortamda veya müftülüklere yapabilecek.

Kayıt yaptıran hacı adayları, durumlarını aynı internet adresinden kontrol edebilecek.

Müftülüklere doğrudan form dilekçe ile müracaat edenler, nüfus cüzdanı fotokopisi ile banka dekontunu dilekçeye mutlaka ekleyecek. Müftülükler de kayda aldıklara dilekçenin bir fotokopisini müracaat edene verecek.

Müracaatlarda eş, anne, baba, kayınbaba, kayınvalide, kardeş ve çocukların birbirleri ile hiçbir akrabalık bağı olmayanların istemeleri halinde 10 kişiyi geçmemek üzere grup halinde, engellilerin ise hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile kuraya girme talepleri kabul edilecek.

Daha önce hacca gidenlerin müracaatı kabul edilmeyecek, müracaatlardan veya kura çekiminden sonra hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları sistemden silinecek ve kayıt ücreti de iade edilmeyecek.

Daha önce vekaleten hacca gittiklerini belirterek bu defa kendi adlarına hacca gitmek veya bir başkasının yerine vekaleten hacca gitmek isteyenlerin müracaatları da kabul edilmeyecek.

Hacı adayları, müracaatlarının sisteme girildiğini veya girilmediğini ve yakınlık bağlantılarının doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını ''hac.diyanet.gov.tr'' internet adresinden kontrol edebilecek.

Kaydı girilmeyen veya kayıt bilgilerinde yanlışlık olanlar, bilgilerini ilgili müftülüklerden kayıt süresi içinde düzelttirebilecek.

Hacı adayları, müracaat form dilekçesinde yer alan hac kategorilerinden durumuna uygun olanını, verilen fiyat ve süreyi de dikkate alarak mutlaka işaretleyecek.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Üst