Tiroid Bezi Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir

Tiroit bezi rahatsızlıkları yaşam kalitesini oldukça düşürebilmektedir. En basit görülen tiroit rahatsızlığı kilo almanıza, ileri safhalarda ise unutkanlığa yol açabilmekte. Bu yüzden tiroit hormonunun düzeyi belirli periyodlarla ölçülmelidir.
tiroit
Tiroit hastalıklarının belirtileri ise sıklıkla; dengesiz kilo alıp verme, sürekli yorgunluk ve halsizlik hâli ve uykusuzluk olarak göze çarpmaktadır. Tiroit hormonuyla alakalı pek çok hastalık vardır. Ülkemizde pek çok tiroit hastası hasta olduğundan bihaber durumda olduğunu belirten uzmanlar, bu hastalığın gerekli testlerle hangi tip tiroit rahatsızlığı olduğunu teşhis edebildiklerini dile getiriyorlar.

Tiroit hormonundaki her hangi bir bozukluk direkt olarak bünyemizdeki enerjiyi etkilemektedir. Bu nedenle baş gösteren ilk belirti, halsizlik, yorgunluk ve uykusuzluktur. Tiroit bezindeki bu rahatsızlığı başka rahatsızlıklar da tetikliyor olabilir. Kabızlık, mide ağrıları, bağırsak rahatsızlıkları, tansiyon dengesizliği, şeker, kolesterol, kadınlarda adet bozuklukları, saç dökülmesi, yorgunluk gibi pek çok rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde tiroit rahatsızlıklarına da kapı aralayabilmektedir. Hatta bazı ilaçların zehir etkisi yapabilmesi bile tiroidin etkilenmesine yol açabilmektedir.

Tiroit bezi rahatsızlıkları ya da bir diğer ismiyle guatr, genellikle aşağıdaki şekilde gözlemlenmektedir;

  • Hipotiroidi: Tiroit bezinin az hormon üretmesi hâli.
  • Hipertiroidi: Tiroit bezinin yeterinden fazla hormon üretmesi hâli.
  • Noduler guatr: Tiroit hormonunun dengeli üretilmesi, ancak tiroit bezinde nodüller oluşması; şişkinlik, şekil bozukluğu hâli.

Yukarıda bahsettiğimiz tiroit bozuklukları bünyede çok ciddi hasarlar bırakabilecek hastalıklara yol açabilmektedir.

  • Hipotiroidi olan bir bireyde; depresyon, cilt ve saç kuruluğu, kabızlık, metebolizmanın yavaşlaması ve buna bağlı halsizlik ve de hareketlerde yavaşlama ve kilo alma,
  • Hipertiroidi olan bir bireyde; terleme, çarpıntı, ellerde titreme, uyuyamama, kas zayıflaması belirtileri gözlemlenmektedir.
  • Noduler guatr durumunda ise; boyunda şişkinlik, yutkunma zorluğu, ses sorunları görülmektedir.

Kadınlarda daha sık görülen tiroit bezi rahatsızlıkları erkeklerde görüldüğü takdirde ölüme kadar götürebilmekte. Tiroit rahatsızlıklarından şüphelenen vatandaşlar, en yakın dâhiliye doktoruna müracaat ettiklerinde, yapılacak kan testleri ile teşhisi yapılabilmektedir. Tiroit bezi kanserleri de bu tür testlerle teşhis edilebilmektedir. Erken teşhis hastalığın tedavisinde büyük rol oynamakta olduğu için ara sıra kan testi yaptırmakta fayda var.