Zeytinyağı kansere iyi geliyor

Zeytinyağının kansere iyi geldiği ve zeytinyağının faydalarının kanseri yenmeye yardımcı olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlandı. Zeytinyağı kanser riskini azaltıyor.

zeytinyağı kansere iyi gelir mi

Zeytinyağı doğal yağ olması hasebiyle insan sağlığına oldukça yararlı bir yağ çeşididir. Bu doğal şifa hazinesinin yeni faydaları yapılan araştırmalarla gün yüzüne çıkıyor. En son yapılan bir araştırmaya göre zeytinyağında bulunan oleokantal maddesi kanser hücrelerini yok ediyor.

Henüz insan üzerinde deneyler yapılmasa bile fareler üzerinde yapılan deneyler gelecek adına umut verici türden. Kanser farelerde bulunan kanser hücreleri oleokantal maddesiyle 1 saatte yok edildi. Heyecan uyandıran bu gelişme henüz insanlarda test edilmese bile zaten sağlığa faydası saymakla bitmeyen zeytinyağını tercih etmemize bir neden daha ortaya çıkmış oldu.

Zeytinyağı kansere iyi gelir mi?

New York şehrinde bulunan Hunter Üniversitesi’ndeki bilim insanları farelerle bir deney gerçekleştirdi. Bu araştırmanın ortaya çıkardığı sonuçlar ise büyük heyecan uyandırdı. Zeytinyağına acımtırak tat veren olekantal maddesinin kanser hücrelerini yok eden bir antioksidan olduğu ortaya çıktı. Olekantal maddesi hücrenin midesi olarak tanımlanan lizozomları yani kanseri yaklaşık bir saatlik bir zaman diliminde yok edebileceğini gösterdi. Bu deneyle zeytin yağı kansere iyi g

Bu olekantal maddesinin özellikle prostat, meme ve pankreas kanserleri üzerinde oldukça etkili olduğunu dile getiren uzmanlar, 90 kilogram ağırlığında bir kişinin, kanser olsun olmasın ayda 2 ila 2,25 litre zeytinyağı tüketmesini salık verdi. Hastanın iyileşebilmesi için oleokantal maddesini her gün tüketmesi gerektiğini bildiren araştırma sahiplerinden Paul Breslin, maddenin etkili olabilmesi için bunun gerekli olduğunu dile getirirken, sonuçların şimdilik sadece hayvan deneylerinde test edildiğini ve insanlar üzerinde etkisinin test edilmesi için daha fazla zamana ve çalışmaya gerek olduğuna da dikkat çekti.

Dinimizde de zeytinin ve zeyinyağının özel bir yeri olduğunu ele alırsak, bu haberin kanser hastaları için umut aşılayıcı bir motivasyon kaynağı olduğunu da söyleyebiliriz.
Bunun yanında daha önce yapılan araştırmalar, kanser hastası olmayan birçok kişinin düzenli olarak zeytin ve zeytinyağı tükettiğini göstermişti. Ayrıca yine yapılan araştırma ve deneylere göre zeytinyağı tüketen bireylerde kanser riski daha az görülüyor. Sağlıklı bir ömür için zeytinyağını mutlaka tüketmeliyiz.