Dikkat! Lazer cilde zarar verir mi?

lazer cilde zarar verir mi

Lazer teknolojisi tıp alanına giriş yaptığı günden beri merak ve ilgi uyandırmaya devam ediyor. Bununla beraber lazer cilde zarar verir mi? sorusu akıllara geliyor. Bazen bir yara izini sildirmek için, bazen epilasyon için lazer yöntemlerine insanlar başvurabiliyorlar. Peki, bu lazer yöntemleri cilde zarar veriyor mu?

Uzman bir doktor nezaretinde uygulanmayan lazer müdahalelerinde, lazerin etkisiyle ciltte yanıklar meydana gelebilmekte ve kalıcı iz ve lekeler olabilmektedir. Özellikle dermatolog uzman barındırmayan bu merkezlere tedavi yahut güzelleşmek için giden onlarca insan mağdur durumda.

Ancak dünya ile eş güdümlü teknolojik cihazlarla bu tedavileri yapan işin ehli dermatoloji uzmanları yok değil. Özellikle şifa bulmayan bazı deri rahatsızlıkları bu yöntemler vasıtasıyla giderilebilmekte. Bunun yanında güzelliğine ve bakımına önem veren bayanlar fotoepilasyon adı verilen IPL cihazlarla ağda sıkıntısından kurtulabilmekteler. Yine de çoğu kişi bir deri rahatsızlığı yoksa lazer epilasyonu tercih etmiyorlar.

Daha çok rahatsız edici ve insanın yaşam kalitesini bozan ve psikolojik olarak bunalıma girmesine neden olan sedef hastalığı uzman bir hekim kontrolünde lazerle tedavi edilebiliyor. Bunun yanında insanlar özellikle de hanımlar, ciltlerini güzelleştirmek, sivilce, akne, siğil gibi şikâyetçi olduğu şeylerden lazerle kurtulabilmekte. Sedefin yanında vitiligo ve atopik dermatit deri rahatsızlıklarına da tedavi olarak lazer yöntemi kullanılabiliyor. Yine bir kaza sonucu cildinde yara izi bulunanlar ve dövmelerini sildirmek isteyenlerin müracaat ettiği tedavi yöntemi lazer tedavisi olarak göze çarpıyor.

Lazer cilde zararlı mı ?

Uzman bir hekim tedavinizin başında olmazsa ne olur? Örneğin ben sildirme seanslarının cilt kanserini tetikleme olasılığı çok yüksek. Bunun yanında lazerin dozuna bağlı olarak öngörülmeyen farklı yan etkiler de ortaya çıkabilmektedir. Lazer tedavisi yaptırmak istediğiniz zaman mutlaka sağlık merkezini detaylıca araştırın, uzman dermatologlara başvurun.

Lazerin cilde zararları

Kalıcı deri hasarlarına sahip olmamak için mutlaka yetkili ve uzman kişiler tercih edilmeli. Deride oluşabilecek bir yanık yahut deformasyon estetik yönden olduğu kadar sıhhat bakımından da canınızı sıkabilir. Özellikle yüz ve eller insanların en çok gördüğü yerlerimiz olduğu için bu bölgelerde oluşacak bir hasar psikolojik yönden de sizi etkileyebilir. Tüm bunlar göz önüne alındığında iyi bir araştırma ve muhasebeden sonra acaba lazer cilde zarar verir mi sorusuna cevabı yine kendiniz vermelisiniz.