Taflan Nedir ? Karayemişin Faydaları Nelerdir

TaflanTaflan nedir? Doğu Karadeniz bölgesi yemişi olan, bu nedenle “Laz üzümü”, “Laz kirazı”, “Gürcü kirazı” ve “karayemiş” olarak adlandırılan taflan, kış aylarında yapraklarını dökmeyen, zaman zaman 6 metreye kadar boylanabilen çalımsı bir bitkidir. Mayhoş ve buruk bir tada sahip olan taflan, zeytin büyüklüğündeki meyveleri salkımlar halinde toplanmıştır. Yaprağı ve çekirdeği de kullanılan taflanın olgun meyvesi taze olarak, reçel, pekmez, turşu yapılarak ve kurutularak değerlendirilir. Meyvesinin şekline ve olgunlaşma mevsimine göre çok farklı çeşitleri bulunur.

Karayemişin Faydaları Nelerdir

Antioksidan özelliğinden sebep yaşlanmayı geciktirici özelliği bulunan taflan, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Demir eksikliğini gidermede önemli rol oynayan bu meyve bronşit ve egzama gibi rahatsızlıkların tedavisinde önemli rol oynar.

Taflan Nerelerde Yetişir

Ülkemiz genelinde fazla bilinmemekle birlikte Doğu Karadeniz Bölgesinin kıyı şeridinde yetişen, oradan Avrupa’ya ve diğer kıtalara yayılan taflan ağacının meyvesi sağlık açısından son derece yararlıdır. Kekremsi bir tada sahip olan bu meyve daha yakından tanımak isterseniz, sayfamıza göz atabilirsiniz!