Kadın hafızası erkek hafızasından daha kuvvetli

kadın ve erkek hafızası

Hafıza-ı beşer nisyan ile malüldür diye çok yerinde bir atasözümüz var. Aynen öyledir insanoğlu çok iyi bildiği şeyleri bile çabuk unutur. Herkeste bir nebze unutkanlık vardır. İnsanlar bir birleriyle iddialaşırken hep hafızalarının daha güçlü olduğunu iddia ederler. Bu iddialaşma zaman zaman kadın ve erkek hafızasını yarıştırmaya kadar gidebilir. Herkes kendi cinsiyetinin hafızasının daha güçlü olduğunu iddia eder. Bu konu üzerine bir araştırma yapıldı ve bunun da cevabı ortaya çıkmış oldu.

Kadın ve erkek hafızasının mukayesesi

Araştırmaya göre erkekler daha çabuk unutuyor. Kadınlardaki östrojen hormonu ise hafızalarının güçlü kalmasını sağlıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren Mayo Clinic araştırma şirketinin yaptığı çalışmaya göre, kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen kadınların hafızasının erkeklere nazaran daha kuvvetli olmasına neden oluyor.

Yapılan bu araştırma 30-95 yaş arası denekler üzerinde gerçekleştirildi. Buna göre insan beyni 30 yaşından 60 yaşına kadar yavaş yavaş küçülmekte, 60 yaşına gelindiğinde ise hızlı bir şekilde küçülüyor ve dolayısıyla hafızayı ilgilendiren bölgenin hacmi de küçülüyor.

40 yaşına kadar erkek ve kadınların hafıza durumu aynı seviyede seyrederken, 40 yaşından sonra erkeklerin hafızası daha hızlı bir şekilde zayıflamaya başlıyor. 60 yaşına gelindiğinde ise erkeklerin beyni kadın beynine oranla daha küçüldüğü gözlemlendi.

Kadın hafızasının ve beyninin erkeklere oranla daha sağlam kaldığının ortaya çıkmasıyla bunun sebebini araştıran bilim insanları, kadınlardaki östrojen hormonunun buna neden olduğunu keşfetmiş oldular. Alzheimer hastalığına beyindeki amiloid isimli proteinin fazlalığının sebep olduğu düşünülmekte.Buna göre 70 yaşına kadar erkek ve kadınlarda bu protein aynı seviyede bulunuyor.