Turkuaz formaya veda!!!

Millilerin, kırmızı - beyaz renkleri bırakarak turkuazı seçmesi tartışma yaratmıştı.

A Milli Takım, turkuaz formayı bıraktı. Futbol Federasyonu ile Nike arasında yapılan yeni protokole göre ay-yıldızlıların forması bundan sonra kırmızı ve beyaz renklerden oluşacak

A Milli Futbol Takımı, tartışmalara neden olan turkuaz formaya veda etti. Futbol Federasyonu’nun, 2008 Avrupa Şampiyonası öncesi ay-yıldızlıların giymeye başladığı, turkuaz renkleri içeren formalardan vazgeçtiği, Dünya Kupası grup elemelerinde kalan dört maçta da bu formaların kullanılmayacağı ortaya çıktı.
Federasyon ile Nike arasında yapılan yeni protokole, A millilerin 2010 yılı forma kreasyonu klasik kırmızı ve beyaz renklerden oluşacak. Ay-yıldızlı takım, katılma hakkını elde ederse G. Afrika’daki 2010 Dünya Kupası finalleri ile 2012 Avrupa Şampiyonası grup elemelerinde söz konusu iki rengi kullanacak.

Bu formalardan ilki kırmızı ve göğsünde beyaz şerit bulunan, diğeri ise beyaz forma-şort ve kırmızı şeritten oluşacak. Kararın Turkuaz formanın kamuoyunda çok tartışılması ve renklerin benimsenmemesi üzerine alındığı öğrenilirken, diğer malzemelerin de yeni belirlenen renklerden sipariş edildiği kaydedildi.

Öte yandan Malatya milletvekili Mevlüt Aslanoğlu’nun halen TBMM genel kurulunda görüşülmeyi bekleyen Futbol Federasyonu’nun kuruluş ve görevleri hakkındaki yasa tasarısına milli formanın renkleriyle ilgili bir önerge vereceği bildirildi. Aslanoğlu’nun hazırladığı önergeye göre Milli Takım formasının logosunda Türk Bayrağı olacak ve forma sadece kırmızı ve beyaz renklerden oluşacak .

Tasarının genel kurul görüşmeleri sırasında gündeme gelecek olan önerge kabul edildiği takdirde bundan sonra milli formanın renkleri kesinlikle değiştirilemeyecek.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
69B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst