Tekstil Baskı Bölümü Hakkında Bilgiler

Ömer
Yönetici
Tekstil Baskı Bölümü Hakkında Bilgiler - Tekstil Baskı Nedir ?
Bu bölüm, dokuma ve tekstil endüstrisinin gereksinimi olan ara teknik elemanları yetiştirir. Mezunlar Tekstil Mühendislerinin gözetiminde fabrika veya özel üretim atölyelerinde tekstil ürünlerinin boya, desen, baskı işlerinde çalışırlar.

Programın Amacı: Tekstil baskı programının amacı, tekstil işletmelerinde, tekstil teknolojisi ve desen tasarımı alanında, tekstil mühendisleri ile ustabaşları ve işçiler arasında görev yapacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Tekstil baskı programında temel sanat eğitimi, desen tasarımı, tekstil boyacılığı, dokuma teknolojisi, tekstil terbiyesi ve makineleri, kalıpçılık, tekstil el sanatları, dokuma analizi, örme analizi, baskı desen tasarım gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.


Gereken Nitelikler: Tekstil baskı programında okumak isteyenlerin, fen bilimlerine, özellikle kimyaya ilgili mekanik, tasarım ve çizim, el ve gözü eş güdümle kullanabilme yetenekleri gelişmiş, sanata meraklı kimseler olmaları gerekir, yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı bir özelliktir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Tekstil baskı programını bitirenlere "Tekstil Baskı Teknikeri" ünvanı verilir. Tekstil baskı teknikeri tekstil mühendisi tarafından hazırlanan üretim planının uygulanması için gerekli malzemenin alınması, uygun makinenin seçimi, bakımı ve üretime hazırlanması, iplik kalitesinin kontrolü, üretimin gerçekleştirilmesi sırasında denetimi ve ürünün pazarlanması gibi işlemleri yürütür. Çalışma ortamı kapalı tozlu ve gürültülüdür.

Çalışma Alanları: Tekstil endüstrisinde şu anda tekstil alanında yetişmiş elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Mezunların özellikle Tokat, Çorlu, Kahramanmaraş, Denizli ve Adana gibi illerimizde iş bulma sorunu olmayabilir. Sermayesi olanlar kendi işletmelerini kurabilirler.

Tekstil Baskı Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri


  • DUMLUPINAR - PAZARYERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst