Örme Bölümü Hakkında Bilgiler

Ömer
Yönetici
Örme Bölümü Hakkında Bilgiler - Trikotaj Teknikerliği Nedir ?
Örme : MEB’e bağlı teknik okullarda veya dokumacılık sektöründe trikotaj konusu ile ilgili bilgi, beceri ve tutumları öğretecek ara elemanları yetiştirir. Mezunları, “Trikotaj öğretmeni” ünvanıyla, resmi ve özel kuruluşlarda iş bulma imkanına sahiptirler.

Örme Programının Amacı : Örme programının amacı, düz, yuvarlak ve çözgülü örme yapan işletmelerde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.

Örme Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Örme programında ekonomi, matematik, teknik resim, iplik bilgisi, tekstil maddeleri makine elemanları, tekstil mekanizmaları örme makineleri, tekstil terbiyesi, çözgülü örme gibi bilgisayar kullanımı dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

Örme için Gereken Nitelikler : Örme programında okumak isteyenlerin mekanik yeteneği gelişmiş, makinelerin bakım ve malzeme yapmaktan hoşlanan, çalışanları yönlendirebilen ve denetleyebilen, dikkatli kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık; yeni desen ve formlar geliştirebilme gücü meslekte başarıyı artırıcı bir özelliktir.

Örme Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri
NİĞDE BOR HALİL-ZÖHRE ATAMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
EGE EMEL AKIN MESLEK YÜKSEKOKULU

Örme Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Örme programını bitirenlere "Örme Teknikeri" ünvanı verilir. Örme teknikeri fabrikanın planlama bölümünden kendisine verilen planı inceler makine ve teçhizatın durumunun gözden geçirilmesi, planlanan miktar ve kalitede üretimin gerçekleştirilmesi için gerekli önlemleri alır; işçilerin görevlerini belirler ürünlerin kalite kontrolünü yapar yeni desenler ve modeller geliştirilmesi için çalışır.

Örme Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Örme teknikerleri düz, yuvarlak veya çizgili örme tekniği ile iç çamaşırı, çorap, kazak, vb. Giyim eşyaları üreten fabrika ve atölyelerde çalışabilecekleri gibi kendi işletmelerini de kurabilirler.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst