Takvimin icadı

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Takvim Ne Zaman icat edildi, Takvimi kim buldu

Takvimler zamanın yıllara, aylara, hafta ve günlere göre düzenli bir sırayla gösterildiği zaman çizelgeleridir. Takvimler gökyüzündeki astronomik gözlemlere göre ayarlanır. İnsanoğlu için en önemli iki gökyüzü gözlem aracı güneş ve ayın hareketleriydi.

Geçmişte takvimi ilk defa Babil'ler kullanmıştır. İlk takvim olarak kabul edilen Babil takvimi İslam aleminin de kullandığı kameri takvimi kullanıyorlardı. Kameri takvim ayın iki dolunayı arasında geçen 29,5 günlük bir dönemi esas alan takvimdi. Ay takvimine göre bir yıl 354 gündür.

Şu an bizimde kullandığımız ve dünyada evrensel takvim olarak kullanılan miladi takviminin temelleri ise, M.Ö. 46 yılında Sezar'ın emri ile güneşin hareketlerine göre oluşturulan Jülien takvimiyle atılmıştır. Jülien takviminin başlangıcı Sezar'ın Cleopatra ile buluşmasıyla başlamıştır. 1582 yılına kadar kullanılan bu takvimdeki her 128 yılda 1 günün artması hatası nedeniyle 15 Kasım 1582'de Papa XIII. Gregory'in emriyle hazırlanan Gregoryen takvimine geçilmiş ve Hz. İsa'nın doğuşunu başlangıç yılı olarak kabul edilmiştir. Miladi takvimde bir yıl 365 gün 6 saattir ve dünyanın güneş etrafında bir turu da 365 gün 6 saattir ve süreye 1 yıl denir.

saatli-marif-takvimi.jpg

Saatli Marif Takvimi'nden bir örnek
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst