Sınav stresini nasıl yeneriz

  • Konuyu başlatan LAL
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 2.148
LAL
Moderatör
Sınav stresini nasıl yenerim?

Her sınav öncesi öğrencileri bir heyecan ve bu heyecanının ötesinde bir stres alıyor. Stresi yenip, stresi bizim için faydaya çevirebileceğimizi biliyor muydunuz?

Çakmak Erdem Hastanesi Klinik Sağlık Psikoloğu İdil Saliha Küntüz, bu süreçte kaygı duygusuna dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Stres ve kaygının yaşamsal bir duygu olduğunu belirten Küntüz, kimi zaman bu duyguların performans ve motivasyonu da artırabileceğini belirtiyor. Küntüz’e göre kaygı, eşiği geçip artmaya başladığında yaşam kalitesini düşürüp binlerce öğrencinin olumsuz etkilenmesine de neden olabilir. Sınav günü vitamin diye aşırı beslenme ve günlük sistemin dışında erkenden uyumaya çalışmanın gereği olmadığını dile getiren Küntüz, “Bunlar için kendini zorlayan öğrenci, stres seviyesini artırır. Heyecan, stres arttıkça kalp daha hızlı çarpar ve nefes de hızlanır. Eller soğuk soğuk terler. İşte böyle zamanlarda nefesinizi yavaşlatın ve ‘en kötü ne olabilir’ diye kendinize sorun. Sonra nefesinizi burun ya da ağızdan alarak göğüs yerine karın şişsin ve biraz tuttuktan sonra ağızdan yavaşça bırakın. Bunu birkaç kere tekrarlamak hem zihne hem de bedene zaman kazandırır. Gerilen kasları gevşetir.” diyor.

Her insanın başarıları olduğu gibi hataları da olacağını hatırlatan Küntüz, şu ifadeleri kullanıyor: “Kimse mükemmel olmak zorunda değil. Her soruyu hatasız yapmaya çalışmak işleri zorlaştırır ve yapabilecekken kişinin kendine kızmasından ötürü bilinen soru bile anlaşılmayabilir. Öyle zamanlarda, soru kafayı karıştırıyorsa atlayıp diğerine geçmeli. Çünkü ona 5 dakika harcanır ama 5 soru kayıp olabilir. Daha iyi anlaşılan soruları yaptıktan sonra geri dönülürse performans artacaktır.”

KOLAY KONULARDAN BAŞLAYIN

Prizma Eğitim Danışmanlık Genel Müdürü Dr. Halil İbrahim Erden, uyku düzenine dikkat çekiyor. Öğrencilerin her zamanki saatlerinde yatmasını tembihleyen Erden, “Sabah sınav var diye erkenden yatağa gitmesinler. Aynı zamanda sabah da normal kalkış saatinde uyansınlar. Ekstra bir kahvaltıya gerek yok, normal her zamanki gibi kahvaltı yapsınlar. Anneler genelde sınav zamanı yemesi için daha farklı şeyler yapabiliyor, çocuk rutinin dışına çıkmasın. Çıktığı zaman daha fazla stres oluyor. Mide rahatsızlığı da sıkıntı oluşturabilir.” diye konuşuyor. Öğrencilerin rahat kıyafetler tercih etmesi gerektiğini belirten Erden, kimlik ve belgelerin de akşamdan hazırlanması gerektiğini ifade ediyor. Sınavdan 1 saat önce orda bulunmalarının önemli olduğunu söyleyen rehberlik uzmanı, böylelikle ortamı tanıma psikolojisinin de üstten atılmış olacağını ifade ediyor.

Erden, üniversite adaylarına sınav anı için şu tavsiyelerde bulunuyor: “Kendileri için kolay derslerden başlamaları çok önemli, soruları çözebildikçe motivasyonları artar, motivasyonu artınca da özgüven kazanır ve başarılı olurlar. Bildikleri sorulardan başlanılmalı, zor sorular üzerinde fazla durmadan geçilmeli. Sınav sonunda mutlaka tekrar gözden geçirsinler. Heyecandan basit hatalar yapabilirler. Yanlışlar doğruları götürdüğü için bilmedikleri soruları cevaplamasınlar. Sınavdan erkenden çıkmasınlar. Soruları tekrar gözden geçirsinler.”
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
6
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst