Sigara hamileliği engelliyor

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Sigara kullanan kadınlara bir uyarı. Sigara embriyonun ana rahmine tutunma şansızı azaltıyor.
Sigaranın zararları listesine bir yenisi daha eklendi. Zira sigaranın embriyonun ana rahmine tutunma şansızı azalttığı belirlendi. Sigara içindeki zararlı maddeler embriyon ile anne arasındaki hassas kimyasal iletişimi olumsuz etkiliyor. Bu da, sigara içen kadınların hamile kalma olasılığının düşmesi, hamile kalmaları durumunda ise sağlıklı bir hamilelik geçirme olasılığının azalması anlamına geliyor.
Human Reproduction dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, sigara, rahmi bebeğin tutunması açısından yetersiz kılıyor.
Bağışlanmış yumurtalarla tüp bebek tedavisi gören kadınlar arasında yapılan araştırmada, sigara içen ve içmeyen kadınların gebe kalma oranlarına bakıldı.
Araştırmacılar, az sigara içenlerin yüzde 52,2’sinin ilk seferinde gebe kaldığını, çok içen kadınlarda ise bu oranın yüzde 34,1 olduğunu saptadı.
Araştırmada, günde 10’dan az sigara içenler “az içici”, bu sayıyı aşanlar “çok içici” olarak değerlendirildi.
Araştırma ekibinin başkanı Dr. Sergio Soares, çok sigara içen kadınlara, döllenme olsa bile hamileliği sağlıklı şekilde sonuna kadar sürdürme şansının düştüğünü hatırlatmak gerektiğini söyledi.
Tüp bebek uzmanı Dr. Simon Fishel de sigaranın içindeki binlerce zehrin, embriyon ile anne arasındaki narin kimyasal iletişimi altüst edebildiğini söyledi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Üst