Her yıl sigara içimi 300 bin çocuğa bedel..

pesimist sanal alem
Jinekolog Opr. Dr. Figen Miski: Her yıl sigara içimi nedeniyle yaklaşık 300 bin çocuk ölüyor

Jinekolog Opr. Dr. Figen Miski, gebelerin yaklaşık 4'te birinin sigara içtiğini belirterek, ülkemizde her yıl sigara içimi nedeniyle yaklaşık 300 bin çocuğun ölüme mahkum edildiğini söyledi.

Antakya'da Mozaik Hastanesi'nde kadınlara yönelik düzenlenen "Sigara ve Gebelik" konulu seminerde konuşan Miski, sigaranın gebelikteki zararlarına dikkat çekti. Yapılan araştırmalara göre gebelerin 4'te birinin sigara kullandığını vurgulayan Miski, annenin sigara içmesinin doğmamış çocuk açısından oldukça tehlikeli sonuçlara yol açtığını belirtti. Yapılan birçok çalışmada düşüklerle sigara içimi arasında doğrudan ilişki olduğunun belirlendiğini söyleyen Miski, sigara içen annelerin düşük yapma riskinin yüzde 20-50 olarak bulunduğunu ifade etti. Miski, Institute of Medicine raporunda da, sigara içiminin düşük doğum ağırlıklı bebek oluşumunda rol oynayan en önemli faktör olduğunun bildirildiğini söyledi.

Birçok çalışmada sigara kullanımı arttıkça gebeliğin 28. haftası ve doğumdan sonraki bir haftalık dönem içerisindeki bebek ölümünün orantılı bir şekilde arttığının rapor edildiğini vurgulayan Miski, sigara içen annelerde gebeliğin 28. haftası ve doğumdan sonraki bir haftalık dönem içerisindeki bebek ölüm oranının yüzde 10.5 olarak görüldüğünü söyledi. Amnisyon sıvısında (anne karnındaki bebek suyunda) katekolamin (stres hormonu) seviyesinin sigara içenlerde içmeyenlere oranla oldukça yüksek olduğunun saptandığına dikkat çeken Opr. Dr. Miski, gebe kadının bir paket sigara içmesinin 2 bin 500 gramın altında çocuk doğurma riskini yüzde 130 arttırdığını belirtti. Ani çocuk ölüm olgularının yüzde 30'undan gebelikte sigara içiminin sorumlu olduğunu belirten Miski, çocuklukta pasif sigara içiciliğinin, ani çocuk ölüm riskini artırmasının yanı sıra ortakulak iltihabı, astım ve diğer çocukluk çağı solunum sistemi hastalıkları ile yakın ilişkili olduğunu söyledi.

Gebelikte annenin sigara içiminin çocuklarda anormal davranış bozukluklarına ve suç işleme eğiliminin artmasına yol açmasının yanı sıra öğrenme güçlüğüne de sebep olduğuna dikkat çeken Miski, "Anneleri gebelikte sigara içen çocukların okullarında başarısız olduklarını bildiren çalışmalar yayınlanmaktadır. Aynı araştırmada gebelikte annenin sigara içmesinin çocuklarda depresyon, sıkıntı ve madde bağımlılığı riskini arttırdığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak 4 binden fazla zararlı madde içeren sigara gebelikte kullanıldığında genler üzerinde, akciğerlerde, vücudun savunma mekanizmalarında ve sinir sistemi üzerinde çok çeşitli zararlı etkiler oluşturarak yeni doğanda önemli sağlık sorunlarına yol açar" dedi.

Sigara ile mücadeleyi iyi yapılmadığı ve gençler eğitilmediği için her yıl yaklaşık 300 bin çocuğun istemeyerek sigara içimi nedeniyle ölüme mahkum edildiğini vurgulayan Miski, Türkiye'de her yıl yanında sigara içildiği için bin-bin 500 çocuğun ölüme terk edildiğini ifade etti. Bu nedenle de gebelerin ve annelerin sigara içmeme konusunda çok iyi eğitilmesi ve bu konuda kamu kuruluşlarından, medyadan yararlanılması gerektiğini söyleyen Miski, okullarda çocuklara sigaranın zararlarını öğretici afiş ve broşürlerle ve en önemlisi öğretmenleri ile işbirliği yaparak etkili uyarılar yapılması gerektiğini söyledi. Her gün televizyonlarda çok kısa da olsa bu konularda halkı, anne - babaları eğitici yayınların yapılması gerektiğini vurgulayan Miski, böylece eğitilen çocukların, anne-babalarına sigarayı bıraktırabilecek düzeye geleceklerini ve dolayısıyla kendi sağlık ve yaşamlarını kontrol altına alabileceklerini sözlerine ekledi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst