ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE GALATASARAY 1999-2000 Sezonu

manaq_kız Harbi Aktif Üye
0900b.jpg


1999-2000 Sezonu

3. Ön Eleme Turu
Rapid Wien (Avusturya) – Galatasaray 0-3 / 0-1
32 TAKIM Grup Aşaması
H GRUBU
Chelsea 6 3 2 1 10 3 11
Hertha Berlin 6 2 2 2 7 10 8
Galatasaray 6 2 1 3 10 13 7
Milan 6 1 3 2 6 7 6
Galatasaray 2 - 2 Hertha
Milan 2 - 1 Galatasaray
Chelsea 1 - 0 Galatasaray
Galatasaray 0 - 5 Chelsea
Hertha 1 - 4 Galatasaray
Galatasaray 3 - 2 Milan

Sezonun ardından...

Unutulmayan ‘o şey’...
Şampiyonlar Ligi’nde, artık grup sayısı 8’di. Dolayısıyla artık, grubunda ilk iki sırayı alanlar bir üst tura çıkabiliyordu. Bir önceki sezon grubunda averajla 2. olup elenen Galatasaray için dramatik bir tebessümle anılacak kural değişimiydi bu.
Ama 1999-2000 sezonu Şampiyonlar Ligi’ni unutulmaz kılan başka bir şeydi... Aradan geçen yıllara rağmen kare kare hatırlanan, nesilden nesile anlatılacak, hep yaşayacak bir şey...
Türkiye Ligi’ni domine eden Galatasaray, 5. kez katıldığı Şampiyonlar Ligi’nde artık ‘abone’ sıfatıyla mücadele ediyor, ülke sınırlarında kendi rekorunu geliştirirken Avrupa’da da ‘kalburüstü’ takımlar arasında yer alıyordu.
Aldığı sonuçlarla çok saygın bir kimlik oluşturmuştu kendine. Taraflı tarafsız çevrelerde, “Galatasaray’a rakip fark etmez” görüşü hakim olmuştu. Tam da bu yüzden, AC Milan, Chelsea ve Hertha Berlin’li grubumuzda en az onlar kadar bize de şans tanınıyordu.
Fakat ilk maçlarımız iyi gitmedi. Hele 4. maçta, kendi evimizde Chelsea’ye 5-0 yenildiğimizde, o yıl için Avrupa defterini kapattığımıza kanaat getirildi. Oysa kim bilebilirdi ki o sezonun ‘son Avrupa yenilgisi’ olacak bu!...
Galatasaray’ın olduğu yerde umut hep vardı. Bunu da takımımız, Berlin deplasmanında hiç beklenmedik 4-1’lik galibiyetle kanıtladı!
Elbette maçı kazanmamız değildi şaşırtıcı olan... Türk takımlarının deplasman fobisini yenmemiz, bir Alman takımını kendi sahasında sürklase etmemiz ve bunu da tabelaya yansıtmamızdı tarihe geçen.
Grubu 3. bitirenin UEFA Kupası’na kalacağı kritik bir puan durumu oluşmuştu şimdi. Ve son maçta, 3.’lük için AC Milan ile karşılaşacaktık. Ali Sami Yen’de unutulmaz gecelerden biriydi. Son 5 dakikaya 2-1 geride girdik. Tam her şey bitti denildiği sırada, Hakan Şükür’ün kafa golüyle beraberliği yakaladık. Ve devam eden baskımızın ödülünü, son dakika penaltısıyla aldık. Tüm Türkiye nefesini tutmuş, Yeni Açık önündeki penaltı noktasına odaklanmıştı. Ve belki de tüm Türkiye’de en sakin olan Galatasaraylı, Ümit Davala’ydı. Topun başına geldi, vuruşunu yaptı... Bir devir kapanıyor, tarih yeniden yazılıyordu... 3-2’lik galibiyetle grubu 3. sırada tamamlıyor, UEFA Kupası’na katılma hakkı kazanıyorduk. O sezon namağlup olarak kaldıracağımız UEFA Kupası’na Milan değil, biz gidiyorduk.
1999-2000 sezonu Şampiyonlar Ligi’ni unutulmaz kılan işte buydu... Aradan geçen yıllara rağmen kare kare hatırlanan, nesilden nesile anlatılacak, hep yaşayacak olan şey...

1999-2000 Şampiyonlar Ligi Finali
Real Madrid 3-0 Valencia
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
5B
Üst