ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE GALATASARAY 1998-1999 Sezonu

manaq_kız Harbi Aktif Üye
1998-1999 Sezonu
2. Ön Eleme Turu
Galatasaray – Grasshoppers (İsviçre) 2-1 / 3-2
24 TAKIM Grup Aşaması

B GRUBU
Juventus 6 1 5 0 7 5 8
Galatasaray 6 2 2 2 8 8 8
Rosenborg 6 2 2 2 7 8 8
Athletic Bilbao 6 1 3 2 5 6 6

Juventus 2 - 2 Galatasaray
Galatasaray 2 - 1 Athletic
Rosenborg 3 - 0 Galatasaray
Galatasaray 3 - 0 Rosenborg
Galatasaray 1 - 1 Juventus
Athletic 1 - 0 Galatasaray

Sezonun ardından...
Kılpayı Kaçan Tur
Fatih Terim’le Türkiye’deki kupalara ambargo koymaya devam eden Galatasaray, 4. kez Şampiyonlar Ligi’ne çıkıyordu. Artık tecrübe edinme dönemi kapanmış, Avrupa’nın devleriyle rekabet zamanı gelmişti.
Gheorghe Hagi gibi bir maestroya sahip olmanın da avantajıyla takımımız, çarpıcı sonuçlara imza attı. Juventus’la deplasmanda berabere kalmamız; Athletic Bilbao’yu, dönemin flaş ekibi Rosenborg’u İstanbul’da yenmemiz, tüm dünyada yankı uyandırdı. Üstelik artık prestijin yanında puan da kazanıyor, grupta iddialı konuma geliyorduk.
Ta ki İtalya’yla Türkiye arasında patlak veren Abdullah Öcalan krizine kadar. Teröristin İtalya’da olduğunun anlaşılması üzerine çıkan gerilim, Galatasaray’ın Juventus’la yapacağı maçı da etkiledi. Güvenlik gerekçesiyle Türkiye’ye gelmek istemeyen İtalyan ekibi, güçlükle ikna edildi. Son derece gergin bir atmosferde yapılan maç, 1-1 sona erdi.
Son maçta İspanya deplasmanından mağlup döndüğümüzde, enteresan bir şekilde üç takımın da puanları eşitti. Averajla lider olan Juventus, bir üst tura yükseldi. O dönem çeyrek finale sadece grup liderleri ve ikinci olanlar arasında en başarılı 2 takım gidiyordu. Dolayısıyla Galatasaray ve Rosenborg; Juventus ile aynı puana sahip olmalarına rağmen kupadan elendi.
Juventus krizini saha dışında büyük başarıyla yönettik yönetmesine. Ama tek bir golün bile futbolda puan ve averaj hesaplarını nasıl değiştirdiğini, grup maçları tamamlanınca fark ettik. Belki de grupları geçen ilk Türk takımı unvanını daha 1998-99 sezonunda kazanacaktık. Ama futbola olan dikkatin politikaya kayması, son maçın da Bilbao deplasmanı olması, buna maalesef imkan tanımadı.
1998-99 Şampiyonlar Ligi Finali
Manchester United 2 – 1 Bayern Münih
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst