Şalgam Suyu Tarifi

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Şalgam Suyu Nasıl Yapılır ? Şalgam Suyu Tarifi ve Hazırlanışı

Şalgam suyu midenin hazmını kolaylaştıran, özelliklede mangal ve kebap yerken içilebilecek faydalı bir içecektir. Yapılışı da öyle çok zor değildir.

Herkes yapabilir. Birkaç denemeden sonra da kendi damak tadınıza uygun kıvamı yakalayabilirsiniz. Fakat şundan emin olun hazır aldığınız şalgam sularından çok daha güzel olacak.

Malzemeler:
1. 1-2 adet şalgam ( beyaz renkli turp gibidir)
2. Yarım kilo maya ( ekmek ve buğday kepeği ile yapılan bir mayadır)
3. 1 çay bardağı tuz.
4. 10 litre su.
5. 2 yemek kaşığı limon tuzu.
6. 2 kilo mor havuç.

İlk önce şalgam ve havuçları kabuklarını soyduktan sonra şerit halinde ince ince doğruyoruz. Sonra havuçları tuzla iyice ovuyoruz. Bir saat kadar havuçları dinlemeye bırakıyoruz. Ardından 10 litre suyu bir tencereye boşaltıyoruz bu suya mayamızı ekleyip mayanın suyun dibine çökelmesini bekliyoruz. Şişelerken kesinlikle mayadan koymayacağız, sadece mayalı su koyacağız. Şimdi sıra geldi şişeleme işlemine. Beklettiğimiz havuçları ve şalgamlarımızı şişelere koyuyoruz ardından limon tuzumuzu ekliyoruz.

Şimdi suyumuzu koyacağız ama dediğim gibi dikkat edin sakın maya koymayın içine. Kepçe yardımıyla suyun üzerinden üzerinden, mayayı kaldırmadan suyu şişeye dökünüz. Bunu yaparken arada beklerseniz maya tekrar dibe çökelir ve işiniz kolaylaşır. Şişeleme bittikten sonra, bu şişenin ağzını kapatarak güneş görmeyen, serin bir yerde saklayınız. Her gün bir kere şişeyi sallayarak karıştırınız. 10 gün sonra şişeyi açıp afiyetle içebilirsiniz. Dediğim gibi malzemelerin miktarıyla oynayarak kendi damak tadınıza uygun şalgam suyu yapabilirsiniz. Acı sevenler ise bardaklarına birkaç çorba kaşığı acı turşu suyu ilave ederek acı bir şalgam suyu yapabilirler.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
49B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
6B
Üst