Suna Dumankaya Formülleri ile Cilt Bakımı ve Temizliği

deep Harbi Aktif Üye
Suna Dumankaya Formülleri ile Cilt Bakımı ve Temizliği, Cilt Bakımı Ve Temizliği İçin Ne Yapabilirsiniz? Cilt Bakımı ve Temizliği İçin Formüller

Suna Dumankaya’dan farklı cilt tiplerine göre cilt temizliği ve tonik yapımı formülleri. Evde kolayca hazırlayıp uygulayabileceğiniz temizleme sütlerinin tarifleri..

Hassas ciltler için temizleme sütü formülü

1 çorba kaşığı damıtık su, 3 çorba kaşığı kayısı yağı ve 2 çorba kaşığı tatlı badem yağı iyice çırpılarak karıştırıldıktan sonra bir cam kavanoza konur. Bu temizleme toniği soğuk yerde muhafaza edilir. Makyaj kalıntıları bu tonikle silinir.

Cilt nemlendirici temizleme sütü tarifi

1 tane orta boy salatalık, 1 litre süt ve 3 tane marul yaprağı karıştırılıp belenderden geçirilir ve ardından pişirilir. Süzüldükten sonra cam kavanoza konur ve içerisine 20 gram tatlı badem yağı ilave edilip buzdolabında saklanır.

Suna Dumankaya bu temizleme sütü ile hem cildi temizleyebileceğinizi hem de nemlendirebileceğinizi söylemektedir. Ayrıca yüz bölgesi dışındaki vücut bölgeleri için de kullanılabilmektedir.

Normal ciltler için tonik formülü

1 adet limon küçük parçalar halinde doğranır ve uygun bir kasede damıtık su ile birlikte 5 dakika boyunca kaynatılır. Kaynatılan su süzüldükten sonra soğuması için beklenir. Daha sonra da buzdolabında muhafaza edilir. İhtiyaç olduğunda cilde tonik olarak uygulanır.

İri gözenekli ciltler için tonik tarifi

1 adet elmanın suyu her gün yüze sürülür. Suna Dumankaya elma suyunun cildi toparlayıcı ve sıkılaştırıcı etkisi olduğunu belirtmiştir.

Yağlı ciltler ve iri gözenekli ciltler için tonik formülü

1 çay kaşığı şap tozu, 1 çay kaşığı deniz tuzu ve 1 kahve fincanı kadar su uygun bir kapta karıştırılır. Bu tonik haftada 1 gün, 30 dakika süreyle cilde uygulanır.

Karma ciltler için tonik tarifi

Birer tutam meşe kökü, kokulu yonca ve sarı sabır otu 1 litre su içinde çay demler gibi demlenir. 15 dakika sonra süzülür. Cilt temizliği, bu karışıma batırılmış pamuk ya da bez vasıtasıyla yapılır.

Sivilceli cilt temizliği: Sivilceli ciltler için tonik tarifi

1 tutam menekşe ve 7 adet acı bakla karıştırıldıktan sonra yarım litre kaynar suyun içinde haşlanır. Süzüldükten sonra içerisine yarım limonun suyu ilave edilip buzdolabında saklanır. Her sabah ve her akşam sivilceli cilt hazırlanan bu tonik ile silinir.

Not: Yukarıdaki cilt temizliği ve tonik formüllerinin tamamı Suna Dumankaya’ya aittir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst