Sağlıklı olmak için nelere dikkat etmeliyiz

deep Harbi Aktif Üye
Sağlıklı olmak için neler yapmalıyız,
Sağlıklı olmak için nelere dikkat etmeliyiz,
Sağlıklı yaşamak için ne yapmamız lazım


Sağlıklı olmak için, öncelikle vücut temizliğimize dikkat etmeliyiz. Düzenli olarak banyo yapmalıyız. Tırnaklarımızın kısa ve temiz olmasına dikkat etmeliyiz. Yemekten önce ellerimizi yıkamalıyız. Yemeklerden sonra ve özellikle yatmadan önce dişlerimizi fırçalamalıyız.Vücut sağlığımız için; Düzenli olarak spor yapmalı, sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz. Uykumuzun düzenli olmasına dikkat etmeli, erken yatıp erken kalkmalıyız. Aşılarımızı yaptırmalıyız. Meyve ve sebzeleri yemeden önce bol su ile yıkamalıyız. Yiyeceklerin temiz olmasına dikkat etmeliyiz. Terliyken su içmemeliyiz. Açıkta satılan yiyecekleri yememeliyiz. Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmalıyız. Anne ve babalarımızın izni olmadan hiçbir ilacı kullanmamalıyız. Kazaya neden olduğu için; Kibrit, çakmak gibi yakıcı; bıçak, makas gibi kesici maddelerden uzak durmalıyız. Elektrik prizleriyle oynamamalıyız. Caddede oyun oynamamalı, bisiklete binmemeliyiz. Arabaların camlarından sarkmamalıyız.

TERLİ TERLİ SU İÇMEYELİM

Ece, o sabah her yeri ağrıyarak uyanmıştı, ateşler içindeydi. Ece’nin bu halini fark eden annesi, elini onun başına koyarak ateşini ölçmeye çalıştı.

Ece’nin ateşi çok yüksekti ve doktora götürülmesi gerekiyordu. Ece, doktordan o kadar çok korkuyordu ki… Ama doktora gitmeliydi. Çünkü “Ya bir daha okula gidemezsem, arkadaşlarımı ve öğretmenlerimi göremezsem” diye korkuyordu. Bir an önce iyileşip okuluna dönmek istiyordu.

Doktor Kemal Bey, Ece’yi muayene ederken, Ece, bir taraftan da doktordan korkmanın ne kadar anlamsız olduğunu anlamıştı.

Çünkü doktor amcası, sadece dereceyle ateşini ölçmüş, boğazına bakmış ve göğsünü dinlemişti. Ece, aslında hastalığının nedenini de biliyordu. Annesi ve öğretmeni, ona sık sık “Terliyken su içilmez, hastalanırsın” dediği halde, o, dün okulda çok koşmuş, çok terlemiş ve sonrasında da soğuk su içmişti. Şimdi de hastaydı işte. Bu söylenenleri yapmadığı için çok üzülmüştü Ece. Bu hastalık, ona bir ders olmuştu. Neyse ki Ece, doktor amcasının yazdığı ilaçları düzenli olarak kullanmış, iyice dinlenmiş ve birkaç gün sonra okuluna dönmüştü. Ece artık iyileşmişti. Arkadaşlarına ve öğretmenine kavuştuğu için çok mutluydu.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Misafir
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst