ilaçları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
ilaçları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz, doğru ilaç kullanımı nasıl olmalıdır
ilac.jpg
İlaçları alış şekliniz son derece önemlidir. İlaçlarınızı her zaman oturarak veya ayakta, dolu bir bardak su ile almalısınız. Asla yatar pozisyonda almamalısınız. Su yerine greyfurt, nar gibi meyve suları ya da alkollü içecekler kullanmayın.

Yiyecek ve içeceklerin ilaçlarınız üzerinde gerçekten de büyük bir etkisi var. Örneğin kalsiyum tabletlerini bazı antibiyotiklerle almamanız ya da kan sulandırıcı kullanıyorsanız; K vitamini içeren yiyeceklerden fazla tüketmemeniz gerekiyor. Öncelikle aldığınız ilacın özelliklerini öğrenmeli, bu ilacı hangi yiyeceklerle almamanız gerektiğini doktorunuza sormalısınız.

İlaç etkileşimleri, aynı anda alınan başka bir ilaç veya aynı anda alınan bir besin nedeniyle, ilacın, beklenen etkilerinde oluşan değişikliklerdir. İlaç etkileşimleri bazen faydalı olsa da bunlar, genelde istenmeyen durumlardır ve zararlıdır. İlaç etkileşimleri ilacın etkilerini artırabilir, azaltabilir ya da yan etkileri ağırlaştırabilir.
İlaçların test aşamasında birçok ilaç ve besinlerle etkileşimleri tespit edilir. Bunlar gerçek hayatta da oluşabilir ve önlemek için ilaçların bilinçli bir şekilde kullanılması gerekir. Birbirinden haberi olamayan birden fazla doktorun gözetimi altında bulunan hastalar, en yüksek risk grubundadır. Bir ilaç diğer ilacın etkisini iki katına çıkarabilir veya onun emilim, metabolizma ve atım hızını değiştirebilir, etkisini çok azaltabilir.

İlaçlarınızı Kimseye Vermeyin
İlaçlarınızı almayı unutmamak için kendinize hatırlatma notları yazabilir, alarmlı bir saatten yararlanabilir veya yakınlarınızdan yardım alabilirsiniz.

İlaçlarınızı kesinlikle eş-dost ve komşularınızla paylaşmayın. Size iyi gelen bir ilacın, başkasında çok kötü sonuçlar doğurabileceğini her zaman aklınızda bulundurmalısınız.
Doktorunuz size yeni bir ilaç verdiğinde, aldığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçlar ile tüm vitamin, mineral ve besin desteklerini de ona bildirmelisiniz.

Bir ilacın yan etkisi oluştuğunda, vakit kaybetmeden doktorunuza haber verin.
Son olarak ilacı ne kadar süreyle almanız gerektiğini unutmamanız gerekir. Eğer, birden fazla ilaç alıyorsanız; ilaçlarınızı sık sık kontrol ettirmeniz gerektiğini de sakın aklınızdan çıkarmayın.

Kansızlık tedavisinde kullanılan demir ilaçları ile kalsiyum zengini süt ve süt ürünleri, pekmez, susam, fındık, fıstık, kurutulmuş meyveler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeleri aynı anda kullanmayın. En az 2 saat sonra tüketin. Bu besinler demir emilimini engeller ve tedaviden sonuç alınamamasına sebep olur.

İdrar söktürücü diüretik ilaçların triamterene içerenleri, böbreklerden potasyum atımını bloke eder. Potasyum artışı ise düzensiz kalp atımına sebep olur. Bu nedenle triamterene içeren diüretiklerle birlikte potasyum zengini muz, kayısı, turunçgiller, patates gibi besinler tüketilmemeli.

İdrar söktürücü kalsiyum kanal blokerleri ile birlikte greyfurt suyu tüketmeyin. Greyfurt suyu ilacın vücutta dağılmasını önler ve kan düzeyini yükseltir. Böylece ilacın etkisi artar ve zehirlenmeler meydana gelir.
Ağrı kesiciler, mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Herhangi bir besinle veya özellikle süt ile beraber bu tür ilaçları kullanabilirsiniz.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
16B
Üst