Rusya zirveyi gözüne kestirdi!

Ömer
Yönetici
Rusya 2015 yılına kadar nanoteknolojik ürünlerde 163 milyar dolarlık satış hedefliyor.

Rusya 2015 yılına kadar nanoteknolojik ürünlerde sağlayacağı gelişim ve pazarlama ile 163 milyar dolarlık satış hedefliyor. Moskova nanoteknoloji sanayinin gelişmesi için de önümüzdeki 5 yıl içinde 200 milyar ruble (8,2 milyar dolar) harcayacak.

Rusya Nanoteknoloji Şirketi Genel Müdürü Leonid Melamed yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki 5 yıl içinde Rusya'da nanoteknoloji araştırmaları ve nanoteknoloji endustirsinin gelişmesini sağlayacak çalışmalar için çeşitli kaynaklardan 200 milyar rubleye yakın yatırım yapılacak. 2015 yılında nanoteknoloji ürünlerin üretimi sayesinde 163 milyar dolar gelir hedefliyoruz." şekinde konuştu.

Rusya'nın, dünyada nanoteknoloji alanında en aktif ülkelerden birisi olduğununun altını çizen Melamed, bu konuda ABD, Japonya, Almanya ve Güney Kore'nin de nanoteknolojide başarılı olduğunu söyledi. Melamed, "Rusya, Avustralya, İngiltere, Çin ve Fransa'dan önde. Bununla birlikte başarının devamı ve gelişimi için önemli adımlar atmak gerekiyor. Bugün devlet birimleri tarafından verilen destek bunun mümkün olduğunu gösteriyor." dedi.

ABD sadece geçtiğimiz yıl nanoteknoloji sanayisi için 3 milyar dolarlık yatırım yapıldığını hatırlatan Melamed, "Rusya'nın nanoteknoloji üzerine yatırımlarını artırması gerekiyor. Önümüzdeki 7-8 yıl içinde planımız dünyada yüzde 4'lük bir piyasayı kaplamak. Bu da 163 milyar dolarlık bir rakama denk gelecek." öngörüsünde bulundu.

Nanateknoloji milimetrenin milyonda biri ölçeğinde fiziksel, kimyasal ve biyolojik olayların kontrolü ve üretimi olarak biliniyor. Bilimde yeni ufukların açılmasını sağlayan teknoloji ile sağlık, bilişim, tekstil gibi birçok alanda yeni ürünler geliştiriliyor. Organik Işık Emiciler (OLED), çizilme direnci yüksek yüzeyler, leke tutmayan giysiler, akıllı giysiler, nano parçacıklı boyalar, termokromik cam ve manyetik veri hafızası gibi ürünler bunlardan bazıları.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst