Radyan nedir

Ömer
Yönetici
Açı ve yay ölçme birimi. Fransızca'da radian, Latince'de radius olan bu sözcük yarıçap anlamına gelir. Bir çember üzerinde bulunan yarıçap uzunluğundaki yaya bir radyanlık yay ve bu yayı gören merkez açıya da bir radyanlık açı denir. Bir çember yayı, yarıçap uzunluğundaki yaylara ayrıldığında, bu yaylar altı tane olur ve bir miktar da artar. Artan bu yay yaklaşık olarak 0,28 radyandır. Dolayısıyla bir çember yayı yaklaşık olarak 6,28 radyandır. Bunun tam karşılığı ise 2π'dir. Yarım çember yayı, "π radyan" yani 3,14 radyan demektir. Radyan açı olarak düşünülürse 2π radyan 360° dir. π radyanlık açı da dolayısıyla 180°'ye karşılık gelir. 1 radyanlık açı da 360 / 2 π = 57° 17' 44,8"dir.

Derece ve grad gibi başka açı ölçme birimleri de vardır. Ancak bu birimler daha küçüktür. Radyan büyük açı ve yay ölçme birimi olup, bir radyan yaklaşık olarak 57°'dir.

Derece, grad ve radyan birbirine çevrilebilen ölçü birimleri olup bunun için D/180 = g/200 = R/π formülü uygulanır. Bir radyanlık yay= AB yayı ve bir radyanlık açı= AOB açısı olarak formüle edilir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
24B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Üst