Nobel ödülleri hangi ülkede verilmektedir

  • Konuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 37.485
M
Misafir
Nobel ödülleri, Nobel Ödülleri Hangi ülkede Verilir, En Çok Nobeli Hangi Ülke Aldı? Nobel Bilim Ödülleri Tarihçesi

Nobel ödülleri hangi ülkede verilmektedir

Nobel Ödülü 2 ülke tarafından verilmektedir. bunlar;İsveç ve Norveç

Nobel Ödülü, 27 Kasım 1895 tarihli ve 30 Aralık 1896 tarihinde Stockholm'de açıklanan vasiyetnamesiyle Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin verdiği, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyan prestijli bir ödüldür. İlk Nobel ödülleri 1901 tarihinde verilmeye başlanmıştır.

Nobel ödülünün kaynağı dinamit ticaretidir. Alfred Nobel dinamiti icat ettikten sonra Avrupa'da savaşan taraflara satarak milyonlarca dolar kazanmış ve vasiyeti gereği bu ödülü armağan etmiştir.

Nobel ödülü verilen alanlar

Nobel'in servetinin yıllık geliri beş eşit parçaya ayrılmıştı.

- "Fizik", "Kimya", "Fizyoloji veya Tıp" alanlarında en önemli icadı yapan kişilere
- "Edebiyat" alanında en soylu ve en içten ideali örnek alarak meydana getiren eserin yazarına
- "Barış" Halklar arasında kardeşliğin gerçekleştirilmesi, orduların kaldırılması veya sayısının azaltılması, barış kongrelerinin yapılması ve yaygınlaştırılması için en çok çalışan kişilere verilir.

Başlangıçta üç dalda verilen ödüllere 1969 yılında İsveç Merkez Bankası, Alfred Nobel anısına bir de "İktisat" ödülünü ekledi. Bu ödüllerin dağıtılmaya başlaması 1901 tarihine denk gelmektedir ve günümüze kadar sürmüştür.

Fizik ve Kimya ödülleri İsveç Kraliyet Akademisi, Tıp ve Fizyoloji ödülleri Karolinska Enstitüsü(Stokholm), Edebiyat ödülü İsveç Akademisi, Barış ödülü de Norveç Parlamentosu(Storting) tarafından seçilen beş kişilik bir komisyon tarafından dağıtılmaktır.

En Çok Nobeli Hangi Ülke Aldı?

19. yüzyıldan bu yana altı kategoride verilen ödülü en fazla almaya hak kazanan ülke edebiyat alanında Fransa, barış alanında ABD oldu.
Türkiye ise edebiyat alanında ve 2006 yılında Orhan Pamuk'la bu ödülü almaya hak kazandı. Çift kutuplu dünyanın taraflarında biri olan Rusya edebiyat dalında 7 kez ödül alırken 'barış' ödülüne bir kez layık görüldü.

Avrupa kıtasının dışındaki ülkeler de bu konuda pek baskın değil. Afrika, Orta Doğu ya da Asya ülkeleri en fazla 2 kere ödüle layık görülmüş.

NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLLERİ

Fransa 14
ABD 11
İngiltere 10
Almanya 8
Rusya 7
İsveç 6
İspanya 5
Norveç 4
İtalya 4
Polonya 3
Danimarka 3
İrlanda 2
İsviçre 2
Türkiye 1
Nijerya 1
Hindistan 1
Guatemala 1
Şili 1
Mısır 1
G. Afrika 1
Japonya 1
Yugoslavya 1

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ

ABD 19
İngiltere 13
Fransa 9
Almanya 4
İsveç 4
İsviçre 3
Belçika 3
İtalya 2
Norveç 2
Avusturya 2
İsrail 3
Filistin 1
Hollanda 1
Bangladeş 1
Finlandiya 1
Hollanda 1
Avusturya 1
Danimarka 1
Mısır 1
Japonya 1
İran 1

En Garip Nobel Ödülleri

2006 Ig Nobel ödülleri 2006 yılında 16. kez düzenlenmiştir. Ödül kazanan projeler şunlardır:
- Ağaçkakanların kafatasını inceleyerek günde 12 bin kez gagasını ağaca vurduğu halde neden baş ağrısı çekmediklerini araştıran Ivan Schwab ve Philip Ra May ornitoloji dalında.
- 30 yaş üstü yetişkinlerin duyamadığı ancak ergenlik çağındakilerin işittiği rahatsız edici ses çıkaran çocuk kovucu aleti geliştiren Welshman Howard Stapleton barış dalında

- Bir grup fotoğrafında herkesin gözünün açık çıkmasının kesin olarak garantilemek için kaç fotoğraf çekilmelidir? Sorusuna cevap bulan Nic Svenson ve Piers Barnes matematik dalındaGübre böcekleri neden hızlı yer? Başlıklı makaleleriyle Vasmiya El Hoty ve Fatin El Musallam beslenme dalında

- Yazı tahtasına sürülen tırnağın sesi neden bu kadar rahatsız edicidir? Çalışmasıyla Lynn Halpern, Randolph Blake ve James Hillenbrand akustik dalında ödüller almışlardır.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
16B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Üst