Masum bir öpücük öldürebilir

Rebel Angel Harbi Kız
Küçük olmasına karşın yemek yeme, konuşma gibi pek çok eylemi kısıtlayan, ağrı veren uçuk, sanıldığı kadar masum değil. Vücut dengesini derinden sarsabildiği gibi bebek ölümlerine bile yol açabiliyor. Korunmanın en basit yolu ise uçuklu kişi ile öpüşmemek

Genelde ağız kenarı, dudak, damak, dil, yanak içleri ve diş etleri gibi bölgelerde görülen uçuk, verdiği ağrılarla hayatı zindan edebildiği gibi bulaşıcı olması nedeniyle başkaları için de zararlı olabiliyor. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tamer Haliloğlu, uçuğun ön belirtilerinin alındığı dönem ile açılan yaranın kapanması dönemleri arasında bulaşıcı olduğunu, bu nedenle uçuğu olan bir kişinin kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık gibi eşyaları kullanmamak ve uçuklu kişi ile öpüşmemek gerektiğini belirtiyor. Eğer uçuğa dokunulursa yüzün diğer bölümlerine, göze ve genital bölge gibi vücudun diğer bölümlerine bulaştırılabileceği konusunda uyarıyor.
ENFEKSİYON VE ÖLÜME YOL AÇABİLİR
Uçuğun sanıldığı kadar masum olmayıp, zaman zaman bebek ölümlerine bile yol açabildiğini ifade eden Dr. Haliloğlu, "Uçuk virüsü ile insan genellikle ilk defa 0-5 yaş arasında tanışır. Uçuğu olan aile bireylerinden birinin öpücüğü sonucunda uçuk virüsü vücuda girer. Çoğunlukla fark edilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar; ağız içi, diş etleri ve dudaklar enfekte olur" diyor. Uçuğun kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyonlar şeklinde de görülebileceğine dikkat çeken Dr. Haliloğlu, "Tıbbi yayınlar arasında uçuklu bir kişiden bulaşan virüs sonucu yeni doğan ölümlerine ait vakalar var. Bu nedenle uçuklu bir kişi günlük yaşantısında oldukça dikkatli olmalı" şeklinde konuşuyor.
BUNLARI YAPMAYIN
Uçuğun, hekimin önerdiği antiviral kremler ya da oral ilaçlar ile tedavi edilebileceğini belirten Dr. Haliloğlu, uçuğu bulunanların yapmamaları gerekenleri şöyle sıralıyor: l Uçuğa dokunmayın, dokunursanız ellerinizi çok iyi yıkayın. l Uçukluyken kesinlikle gözlerinize dokunmayın. l Özellikle bebekler, çocuklar ve diğer insanları öpmekten ve onlarla yakın temastan kaçının. l Uçukluyken kullandığınız havlu, bardak, çatal, kaşık gibi eşyaları ayırın ve başkalarının kullanmasına izin vermeyin. l Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynamayın. (Parmaklara uçuk virüsü bulaşacağı gibi, aynı zamanda uçuk yarasına da diğer mikroplar bulaşmış olur.)
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
16B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst