kurban vahşet değildir

vertyucek Yeni Üye
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym

GEÇMİŞ KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN.

değerli arkadaşlar bu yazıda Somalideki açlığın sebebinden,Yılbaşında hindi kesip,ağaç kesip süsleyenlerin yoksulla paylaşım olan kurban bayramına vahşet demelerine,yıl boyunca kasapların tezgahlarını boşaltıp,kebapçılardan,dönercilerden,hamburgercilerden çıkmayanların bizim kurban bayramında hayvan kesmemize söz etmelerine kadar bir çok ilgi çekici konuyu okuyabilirsiniz..

1-kurban bayramı ruhu:


kurban bayramı ve vahşet kelimesi yanyana gelemeyecek kadar zıt şeylerdir aslında.Kurban bayramı mübarek dinimizin en önemli vecibelerinden Kurban kesmenin ve hac ibadetinin yapıldığı zamandır.hemen hemen hepimizin bu mübarek bayram ile ilgili geçmişe dair tatlı anıları vardır.bayramda yanlarına gidilen yıl boyu ihmal edilen anne babalar,akrabalar,büyüklerin öpülen elleri,hediye olarak alınan mendiller,harçlıklar,kapı,kapı gezilerek toplanılan şekerler.evet özellikle en azından 70,80,90’lı yılları yaşayan kişiler bunların anlamlarını iyi bilirler.bayramlar yakınlaşmaktır,muhabbettir,ve son zamanlarda malesef pekte duyamadığımız unuttuğumuz kalbe dolan huzurdur..

evet bu mübarek bayramlar müslüman kardeşlerimizle,komşumuzla,akrabamızla yakınlaşmak demektir.kestiği kurbanlığın etinden mahalledeki yoksullara ikram etmek demektir yani senenin büyük bir çoğunluğunda unutulan yoksulları hatırlamak demektir..tıpkı ramazanda oruç tutarak "açlıklarını" hatırladığımız gibi.

Bayramlar küslerin barışması,karşı karşıya oturduğumuz halde hiç çalmadığımız komşumuzun kapısını çalmamız demektir.sene boyunca işe güce dalıp bir telefon dahi etmediğimiz bizim yollarımızı gözleyen,üzerimizde büyük hakları bulunan anne ve babamızın yanında olmamızdır.

evet bayramlarımızın güzelliklerini saymakla bitiremeyiz.eğer sizin bayramınızda bunlardan en azından biri yoksa siz bayramı YÜCE ALLAH CELLE CELLÜH’ÜN istediği gibi yaşamamışsınız demektir.

ama bunların yanında malesef böyle ulvi,böyle güzel amaçları bulunan bayramlar kötü niyetli bazı kişiler tarafınca dile dolanmıştır.onlara göre güya Kurban bayram değil vahşettir.tabiki onlar bu yukarıda saydıklarımızın hepsini gözardı eden,yok sayan kesimler..ve sadece bayramda boğazlanan hayvanları görüyorlar.bizim onları katlettiğimizi boşu boşuna hayvanları öldürdüğümüzü söylüyorlar.hatta bunu canilikle bile nitelendirenler var.ama acaba haklılarmı?

Kurban kesmek vecibesini bizler öncelikle YÜCE ALLAH CELLE CELALÜH’ÜN emri olduğu için yerine getirmekteyiz.ve o bizim paylaşmamızı istiyor. kurban etinin 3 görevi vardır. 3’te biri yoksullar,3’te biri akraba, tanıdık ve komşular,3’te biri aile içindir.tabi bu paylaşım "mendup"(Sevilen, yapılması uygun olan, işlenmesi teşvik edilen iş. Dinen yapılması iyi sayılmakla birlikte yapılmamasında sakınca olmayan ve Rasulullah (s.a.s)'ın bazan yapıp, bazan terkettiği işler.) olan paylaşımdır.PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM tarfından uygulanmış müslümanlara öğretilmiş ve tavsiye edilmiş paylaşımdır.PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM kurban paylaşımınjı bu şekilde genellikle uygulamış bazende terk etmiştir.zengin birisi kurban etinin hepsinini dağıtabileceği gibi orta halli evi kalabalık olan biri etinin hepsini kendi ailesi için saklayabilir.kişi maddi imkanları yettiğince cömert olmalıdır sayısız ayet ve hadisle yoksul muhtaç ve yetimlere yardım özendirilmiştir dinimizce.


Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym


“Onlar kendileri zaruret içinde bulunsalar bile başkalarını kendilerine tercih ederler.”(Haşr Suresi-ayet 9)


“Cömert,Allahu Teâla’ya yakındır,halka yakındır,cennete yakındır,cehennemden uzaktır.Cimri de Allahu Teâla’dan uzaktır,halktan uzaktır,cennetten uzaktır,cehenneme yakındır.Cahil fakat cömert olan kimse,Allah katında abid(çok ibadet eden) fakat cimri kimseden daha sevimlidir.”(Tirmizi)

kurban kesen birisi belkide aklına hiç getirmediği yoksulları en azından düşünmek zorundadır.kapısını hiç çalmadığı komşusu ile tanışmak ve bayramlaşmak zorundadır.yoksulları hatırlamanın önemini uzun uzun anlatmaya gerek yok.onlara bakınız yeter! onlarda bizim gibi insanlar ve bizde onların durumuna düşebiliriz desek yeterli olur herhalde.

komşuluk meselesi de en az bu mesele kadar önemlidir.günümüzde komşuluk müessesesi can çekişmekte.oysaki iyi bir komşuluk ilişkisi demek gurbette ki kişiler için gurbette kurulmuş bir aile,bir akrabalık ilişkisi demektir.hasta olduğunuzda sizin imdadınıza binlerce km. uzaktaki anne,babanız,kardeşiniz değil komşunuz yetişir.günlerce görmediği zaman ne oldu komşu öldünmü,kaldınmı diye komşunuz sizi yoklar.eğer güvenilir bir ilişki kurmuş iseniz zor zamanlarınızda hiç kimseden isteyemediğiniz borcunuzu kardeş gibi bildiğiniz komşunuzdan istersiniz.eğer komşunuz şerli,kötü isede işte ozaman o diyarı terketmek istersiniz başınıza bela olur.

PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM miraç hadisesi vuku bulup dünyaya yeniden teşrif buyurduklarında HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH komşuluk meselesi üzerinde okadar durdu ki.komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım buyurmuştur…

2.Kurban ibadetimize Laf edenlere


evet geçelim kurban hakkında yöneltilen vahşet suçlamasına.etin kilosu ortalama bir fiyatla 20 lira.et pahalı bir gıda.heleki asgari ücretle aile geçindiren bir aile reisi için lüx.belki inandırıcı gelmeyecek bazılarımıza ama bütün sene boyunca evine 1 kg. bile et alamayan insanlar var.onlarda et yemesinler tavuk yesinler diyorsanız.tavuk beyaz ettir.kırmızı et ise hernekadar fiyatsal olarak lüx olsada ihtiyaçsal olarak gerekli hatta bir insan vucudu sağlıklı kalabilmek için belli zamanlarda kırmızı etteki proteini almak zorunda.eğer almazsa yada alamazsa protein eksiliğinden kaynaklanan hastalıklarla yüzleşir malesef.eğer protein içeren bakliyatlar var derseniz,millete et yedirmemeye and içimişsiniz demektirki uzamanlar bakliyatların her nekadar protein içersede tam olarak etin yerini tutmadığını etteki proteinin daha kaliteli olduğunu söylüyorlar..

insanoğlu sadece sağlıklı olmak için et yemez.yanından geçtiği bir köfteciden tüten cızır cızır pişen köftenin kokusunu duymuştur,yada mangalbaşı restorandan yayılan mis gibi adana kebabın kokusunu,döner tezgahında yavaş yavaş pişen dönerin görüntüsü bile iştah açıcıdır.hiç olmazsa senede 1 gün bu insanlarada kokusunu ve görüntüsü duydukları şeyin tadına bakmalıdırlar.

bu ne vahşettir.cani adamlar,zalimler,hayvan katilleri.

ne oldu neye kızdın bir anda ortalığa salınan kebap kokularına mı,özellikle gözlerimize sokulan dönerlere mi diyorsunuz değilmi.hayır dönercilerin kebapçıların o hayvanları kesmesine kızıyorum.ama nedense sadece ben kızıyorum.sahi kurbana vahşettir,kurban bayramı dehşettir diyenler niye kızmıyor onlara? kubanda hayvan kesilince vahşet deniliyorda.dönercideki,hamburgercideki,kebapçıdak i hayvan değilmi?

daha önce yine Kurban kesmek vahşettir,kurban bayramı dehşettir diye bir yazı okumuştum orada adamın biri bu gayet yüzeysel bakış açısı ve kasıtlı söylenmiş kurban vahşettir sözüne çok güzel bir cevap veriyordu türkiyede kesilen kurban sayısının,normalde yemek için kesilen hayvanların sayısına oranı tam olarak sadece 1000’de 6!yani türkiyede normalde yemek için örnek olarak toplam 1 milyon hayvan kesiliyorsa - kurban bayramında kesilen toplam hayvan sayısı sadece 6 bin!

evet bütün halk tarafından 1,2 günde topluca yapılan bir ibadet olduğu için kurban kesimi göze batıyor ama bütün sene otellerden,restoranlara,lokantalardan,kasaplara kadar et ürünü satanların kestirdiği hayvanın sayısı yanında hiç kalıyor.avrupadan,amerikadan getirtdiğimiz özel tarifli,gizli soslu etlerin tavukarın sayısıda buna dahil değil.

asıl vahşet nedir biliyormusunuz dikkat ediniz etin kilogramı ortalama en ucuz 17 ila 20 lira arası ve o kesilen kurban dışı hayvanda yoksulların hiç hakkı yok!eğer paran varsa yersin yoksa kokusu ve hatta görüntüsü ile yetinmek zorundasın!

önemli bir meselede şudur belkide en önemlisidir:Kurbanda hayvan kesmenin amacı sadece et yemek değildir.HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH bizlerin vicdani ilişkilerinin gelişmesini istiyor.bildiğiniz gibi imtihan dünyasındayız.ve aldığımız nefes bile imtihanın parçası. sadece kendimiz için yediklerimizi paylaşacakmıyız paylaşmayacakmıyız,kestiğimiz hayvanlardaki 3’te 1‘er yoksul ve komşu hakkını ayıracakmıyız ayırmayacakmıyız onu bize göstermek istiyor.herkeste fazla fazla hemde çok çok fazla fazla cömertliğinin karşılığını alacak ahirette.

3.Somalideki açlar neden aç?


şimdi tabiki böyle söyleyince somalideki açlar aklına geliyor kurbana vahşettir diyenlerin.onlar neden aç? (HAZRETİ) ALLAH (CELLE CELALÜH) onları neden doyurmuyor? diyorlar.evet dedikya HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH bu dünyada bizi bize gösteriyor.imtihan ediyor.

bakın geçenlerde çok ilginç bir açıklama yaptı Tarım ve köy işleri Mehdi eker şöyle söylüyor.”dünyada zayıflamak için harcanan para ile 850 milyon aç insan doyar!?!diyor.
Somalinin nufusu 8 milyon 6 yüzbin!.şimdi dikkat ediniz.

dünya çok geniş kaynaklara sahip bir gezgendir.biz insanlar bu gezegenin geniş kaynaklarından sınırsızca yararlanmak dünyadaki haz kaynaklarını sömürürcesine içmek istiyoruz.öyleki artık dünya bizim sınırsız isteklerimizi normal yönden karşılamayacak durumda.normalde gelişimi bir kaç yıl alacak bir tavuğu suni bir şekilde besliyor ve bir kaç haftada yenecek bir duruma getiriyoruz.mevsiminde yetiştirilmeyen sebze meyvelerin yüzüne bakınca benim her zerrem hormon diyor.mezbabahaneler sürekli çalışıyor gece gündüz et ihtiyacını karşılamak üzere piyasaya et sürüyor.artık gerçek zevklerde bize yetmiyor.içimizdeki açlıkları sanal bir şekilde gidermeye çalışıyor,bunun için web denen dünyalar kuruyoruz.küçücük çocuklarımızın elinde ıphone,ıpod,tablet...bilgisayar beynimiz,cep telefonu kulağımız olmuş.intenet olmasa hayatın tüm anlamını yitirecek hale geldik.olsun olsunda bu kadar değil(ayrıca müslümanların teknolojik alet kullanmalarını dinlerine aykırı bir şey olduğunu sananlar var. teknolojik alet kullanmak mesala telefon bilgisayar gibi günah değildir bu aletlerle dine aykırı bir şey yaparsanız günahtır.onları kullanmanız değil.).herşeyin fazlası zarar.kendimiz için her şeyin en fazlasını en abartılısını en havalısını isterken somalideki açlar sadece HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH’E ve müslümanlara sataşmak istenildiğinde akla geliyor.

HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH dünyayı donatacak,dünyadaki 7 milyar insanı yedirecek doyuracak hatta bu 7 milyardan 1,5 milyarı zayıflamak için para harcayacak..hatta her sene harcadıkları bu para ile 850 milyon insan doyacak 8 milyon 6 yüzbin somalili aç…

4.kim suçlu?


vicdanınıza soruyorum bunun suçlusu her türlü eksik ve noksan sıfattan,zulmetmekten münezzeh herşeye gücü yeten ve övgüye layık olan HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH’MÜ olabilir yoksa eline geçse tüm dünyayı cebine sıkıştırıvericek kendinden başkasını düşünmeyen doyumsuz,dehşetli,tekinsiz insanoğlumu?.somalide ortalama ömür -46,6 yıl- o somalili kardeşlerimize HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH cennette -sonsuz-a kadar açlık yaşatmayacak,bu dünya da akla hayale gelmeyecek,tarif edilemeyecek güzellikteki nimetlerden sonsuzca ikram ve ihsan edecek. bunuda hesaba katınız.

şimdi diyebilirsinizki bizi (HAZRETİ ALLAH (CELLE CELALÜH) bizi doyurmuyor biz çalışıp kazanıp emeğimizin karşılığı olan para ile kendimizi doyuruyoruz diyebilirsiniz.son zamanlarda oldukça meşhur bir kızıldereli atasözü var.Beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu, son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde anlayacak...
Kızılderili Şef Seattle - 1853.evet DİKKAT EDİNİZ eğer birgün bizim yaratmadığımız kaynaklar yok olacak olursa ne kendi emeğimiz ne de para ile hiçbir şey yapamayız.

bütün insanlık,bütün bilim ve teknolojisi ile birleşse ve bir buğday tanesinin bir hücresini veya atomunu yapmaya kalksa bunu bile yapamaz!

Ve bakınız üzerinde uzun uzun düşünmemiz gereken bir başka şeye ayette şöyle dikkat çekiliyor HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH :

Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym

De ki: "Suyunuz çekilecek olsa, söyleyin bakalım, size kim bir akar su getirebilir?"
Mülk Sure-i celilesi 30.Ayeti şerife

su çekilecek olsa hayat biter.yalnız içme suyu açısından değil hayatı sağlayan diğer bütün şeyler açısından hayat biter.dünyadaki sudan azota,oksijene kadar bütün doğal kaynakların hepsinin varlığı dünyada yaşamın devamı için şarttır.işte bunların en önemlilerinden birisi sudur.belkide en önemlisidir.

gökyüzüne milyarlarca tl,dolar,avro saçsak bize bir zerre su bile vermez!

eğer ONA (CELLE CELALÜH) inanmıyorum diyorsanız ki varlığını ve birliğini sayısız delille ortaya koymuştur. mesala bir kaçı Fizikçi Doçent Doktor Caner Taslaman’ın HAZRETİ KUR’AN’IN ayetlerinin bilim tarafından onaylandığını! anlatan çalışması mucizeler adını verdiği sitede ciddi,çok önemli ilmi ve bilimsel bilgiler bulunmaktadır.

evrenin yaratılışının HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH’ÜN bildirdiği gibi olduğunu anlatan çalışması bigbang ve tanrı

Emre Dormanın HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH’ÜN varlığı ve birliği ile ilgili çalışması: Modern bilim "tanrı var" kitabını kendi sitesinden pdf olaak okuyabilir indirebilirsiniz.

sorularınızıda sorularlaislamiyet'e sorabilirsiniz

eğer bu delillere rağmen inanmıyorsanız varlığına bile inanmadığınız HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH'Ü suçlamaya hakkınız yoktur.

kurban bayramında yapılacak bir vahşet varsa,kurban kesmeyi vahşete çevirecek birşey varsa oda çevreyi kirletmektir!onuda zaten kurbanın ve HAZRETİ İSLAM’IN ruhunu anlamayanlar yaparlar.HAZRETİ KUR’AN’I okumaktan,namaz kılmaya kadar ibadetlerin hepsi temizlik kurallarına uygun yapılmak zorundadır.müslüman kaş yaparken göz çıkarmaz.tertemiz bir ibadetle ve tertemiz yapılabilecek bir ibadetle çevreyi kirletmez.hayvana eziyet etme-mekte kurban ibadetimizin en önemli vazifelerindendir,hususlarındandır.

PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM temizlik imandandır buyuruyor.kurbanlarınızı HAZRETİ ALLAH CELLE CELLÜH’ÜN katında değersiz kılmayınız.kurbanlarımıza eziyet ederek haksız yere kurban bayramına vahşet,kurban kesemeye vahşet diyenlere gereksiz yere koz vermeyiniz.

kurban vahşettir,kurbanlık vahşeti diyenlerin yılbaşında hindiler kesmelerine(fakirlerin yılbaşı hindisinden hisselari varmıdır acaba yoksa bunlar çılgın partilerde eylenenlere kadarmıdır ancak?),ve taze çam ağaçlarını sırf süslemek için kesmelerine hiç değinmiyorum…

Yeniden geçmiş kurban bayramınızı kutlarım.HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH razı PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ şefaatçimiz olsun amin.
 
Son düzenleme:
Ömer
Yönetici
Müslümanlara olan kinlerinden bu tür vicdani sömürüleri yapıyorlar.
Kurt kuzuyu yemesin, aslan avını avlamasın.
Otlara bile kıyılmasın.

Maksat bu tür hassasiyetler değil, müslümanın ibadetine karışmak...

Güzel bir yazı olmuş yüreğinize sağlık...
 
vertyucek Yeni Üye
Müslümanlara olan kinlerinden bu tür vicdani sömürüleri yapıyorlar.
Kurt kuzuyu yemesin, aslan avını avlamasın.
Otlara bile kıyılmasın.

Maksat bu tür hassasiyetler değil, müslümanın ibadetine karışmak...

Güzel bir yazı olmuş yüreğinize sağlık...
Ben teşekkür ederim kardeşim.HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH razı PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM şefaatçi olsun.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst