Kurbanlık fiyatları ne kadar?

Ömer
Yönetici
Kurbanlık fiyatları ne kadar?

Kurban ibadeti vacip olan bir ibadettir. Dinen zengin olarak kabul edilen müslümanlara kurban kesmek vaciptir. Kurban kesmesi vacip olan kimseler Kurban Bayramı'nda yani hicri Zilhicce ayının 10. gününden 13. gününe kadar kurban kesmelidir.
kurbanlik-fiyatlari.jpg

Bununu haricinde yılın her döneminde, şükür, akika, adak ve nafile kurban kesilebilir. Bir işin olması için adak, doğan bir çocuk için akika, şükür niyatine şükür kurbanı, kaza ve musibetlerin ardından nafile kurbanı kesmek gibi.

Özellikle müslüman coğrafyada yaşanan sıkıntılar malumdur. Suriye, Arakan, Doğu Türkistan, Filistin gibi bir çok yerde müslümanlara zulüm uygulanmakta, insanlar açlık ve ölümle burun burunadır.

Bildiğiniz gibi kurban kesilen hayvanın etinin büyük bir bölümünü dağıtmak takvanın gereğidir, hem de yardımlaşmanın en güzeldir. Kurbanı kendimiz kesmek yada kendi nezaretimizde başka birine kestirmek elbette içimizi en rahatlatan yöntemdir.

Ancak bunu yapması mümkün olmayan ve itimat ettiği bir yardım kuruluşu olan insanlar vekaleten kurbanlık kesimi yöntemini tercih etmektedirler.

Şubat ayının son günleri itibariyle yurtiçinde kurban kesen yardım kuruluşları fiyat 500 TL ile 600 TL arasında bir fiyata kurbanlık kesimi yapıyorlar.

Yurtdışında kurban kesen yardım kuruluşları ise 300 TL ile 400 TL arasında bir fiyat belirlemiş durumda.

Serbest piyasada ise, et fiyatları ve kurbanlığın kilosu göz önüne alınarak fiyat değişmektedir.

Bu yukarda bahsedilen tüm fiyatlar küçük baş hayvanlar için geçerlidir. Büyük baş kurbanlık fiyatları nabzını ise kurban bayramına yakın bir zamanda tutacağız.

Her dönem kurbanlık fiyatlarının nabzını tutan harbiforum olarak daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler için, yardım kuruluşlarının kurban kesim fiyatlarını daha önce araştırmıştık. O konumuza ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı takip ediniz.

Ayrıca bakınız: Vekaleten kurbanlık fiyatları 2014
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
4
Görüntülenme
1B
aek55
A
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst