Hamidoğulları Beyliği

Ömer
Yönetici
Hamidoğulları Beyliği Hakkında Tarihi Bilgi

1300 yılında Isparta ve Eğridir bölgesinde kurulan bir Türk beyliği. Beyliğin kurucusu Dündar Bey, beyliğe babası Hamid Bey'in adını vermiştir. Hamidoğulları iki merkezce yönetilmeye başlanmıştır. Dündar Bey, beyliğinin sınırlarını genişleterek Gölhisar, Korkuteli ve Antalya'yı ele geçirdikten sonra ülkesini Germiyan ve Denizli sınırlarına kadar genişletmiştir. Antalya'yı ele geçirdikten sonra buranın yönetimini kardeşi Yunus Bey'e vermiştir. 1314 yılında İlhanlı Beyliği Anadolu'ya beylerbeyi olarak Emir Çoban'ı gönderince, Dündar Bey Emir Çoban'a tabii olacağını bildirmiştir. Emir Çoban'ın ölümü üzerine yerine geçen Timurtaş Anadolu Beyliklerini ortadan kaldırmaya başlamıştır. 1324 yılında Timurtaş Hamidoğulları Beyliği üzerine savaş açmış ve buranın yönetimini Mahmut Bey'e vermiştir. Daha sonra 1328 yılında Dündar Bey'in Mısır'da bulunan oğlu yönetimi ele geçirmiştir. Bu dönemde Hamidoğulları tekrar eski gücüne kavuşmuştur. Hamidoğulları Beyliği bu tarihten sonra güçsüz beylerin yönetiminde gerilemeye başlamış, Kemalettin Hüseyin Bey zamanında, Hamidoğulları ülkesinin bazı bölgeleri yükselmekte olan Osmanlı Hükümdarı Sultan Birinci Murad'a 80 bin altın karşılığında satılmıştır.
hamidogullari.png
Geri kalan kısımları ise Osmanlılarla Karamanlılar arasında paylaşılmıştır. Osmanlılar, Isparta ve çevresine Hamid Sancağı adını vermişler, Antalya ve çevresine ise Teke Sancağı adını vererek Konya iline bağlamışlardır. 1423'te de Hamidoğulları Beyliği'ne son verilmiş ve beyliğin toprakları Osmanlılara geçmiştir.

Bu yazı harbiforum.net için internet dışı kaynaklardan araştırılarak yazılmıştır. Kaynak belirtmeden lütfen başka sitede yayınlamayınız.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst