Gürsel Akay Kimdir

deep Harbi Aktif Üye
Gürsel Akay'ın Hayatı
1972 yılında Galatasaray lisesinde başlayan sırıkla yüksek atlama branşıyla spora ciddi anlamda adım atmıştır. Takip eden yıllarda bu dalda Türkiye şampiyonluğu, milli sporculuğa kadar ilerlemiştir. Üniversite yıllarında dağcılıkla başlayan doğa sporları merakı, üniversite sonrası bisiklet ve dağcılığın bir sentezi olan dağ bisikletçiliğine yönelmiştir. 1987 yılı bisikletle uzun turların başladığı yıldır. Bu tarihten sonra Türkiye’de bisiklet konusunda bazı ilklere adım atmıştır Gürsel Akay. 1995 yılında Erciyes dağına bisikletle çıkan ilk Türk’dür. Ayrıca bir-iki deneme sonunda yine bisikletle Kaçkar Dağlarının bisikletle ilk geçişi Gürsel Akay liderliğinde gerçekleşmiştir.

1992 Aralık ayında kurulan Yeşil Bisiklet, bu sporu ve yaşam biçimini sevdirmek için bir çok etkinlik düzenlemiş ya da etkinlerde rol almıştır. Hatta bu konuda ilk ciddi bisiklet dergisini çıkartmışlardır.

Gürsel Akay 2000 yılında Borneo’da dünyanın en zorlu macera yarışı kabul edilen 520 km.’lik non-stop yarışı bitiren ilk Türk takımında yer almıştır. Etapların çoğunluğu bisiklet, trekking ve kanodan oluşuyordu..

2001 yılında Red Bull takımında yer alıp Giants of Volcano (Sicilya) yarışında Avrupa 7.liği kazanmıştır. Sonraki yıllarda yurt içinde bir çok etkinlikte bisiklet ekspedisyonunda yer almıştır. 2009 yılında İskoçya’da yapılan 24 saatlik bisiklet maratonuna katılan tek Türk takımında yer almıştır..
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst