Göz tansiyonu nedir? Belirtileri nelerdir?

mahir Harbi Aktif Üye
Göz tansiyonu nedir ?

Göz içindeki sıvı basıncının, gözün görmesini saylayan görme sinirine zarar verecek kadar artması olayına göz tansiyonu denir. Göz tansiyonunun artması sonucu görme güçleşir. Tedavi edilmediği takdirde kalıcı körlüğe dahi yol açabilir. Tıp dilinde bu hastalığın adı glokomdur.

Göz içerisinde oluşumları beslemek için sıvılar bulunur. Gözün içinde bulunan bu sıvılar vazifelerini yaptıktan sonra farklı kanallarla vücuttan atılan sıvılardır. Göz kanalları bir şekilde tıkanır veya zarar görürse, gözün içindeki sıvı boşalamadığı için gözün içerisindeki basınç artar. Göz içerisindeki basıncın artması ile görme işlevini sağlayan sinirlerin beslenmesi engellenir. Göz sinirleri ise, bu basıncın neticesinde hasar görür ve sinir hücreleri ölmeye başlar. Hücrelerin ölmeye başlamasıyla görüş çevreden odak merkezine doğru kaybolmaya başlar. Eğer erkenden tedavi edilmezse, kalıcı körlüğe yol açar.

Göz tansiyonu ilk aşamada ağrı gibi bir belirti göstermez. Göz tansiyonu arttıkça gözde ağrı başlar ve görüş kaybı başlar.

goz-tansiyonu.jpg

Göz tansiyonu dünyada milyonlarca insanın yakalandığı ve her yaş grubunda görülebilen bir hastalıktır. Göz travmalarından sonra da sıklıkla görülen bir rahatsızlık olsa da 40 yaşını aşmış vatandaşlar göz muayenelerini yaptırdıklarında ayrıca göz tansiyonlarını da kontrol ettirmelidir.

Glokom hastalığına kalıtsal olarak yakalanılabildiği gibi, şeker hastaları, yüksek tansiyon hastalığı, damar tıkanıklığı çekenler, miyopu yüksek seviyeye ulaşan hastalar da glokoma yakalanabilir.

Hastalık erkenden teşhis edilirse göze uygulanan damlalar ile yada lazer uygulamaları ile tedavi edilebilir. Bu yöntemler işe yaramazsa cerrahi müdahale ile de tedavi yapılabilir. Tedavideki ana maksat, göz tansiyonunu düşürüp, göz sinirlerindeki tahribatı engellemek ve görme kaybının ilerlemesine mani olmaktır.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst