Göz tansiyonu belirtileri nelerdir

Ömer
Yönetici
Göz tansiyonu belirtileri nelerdir

Halk arasında göz tansiyonu (karasu hastalığı) olarak bilinen glokom, göz içindeki sıvı tazyikin artması sonucu görme sinirine zarar vermesi olarak tanımlanan bir rahatsızlık. Şayet göz içindeki sıvı basıncı kontrol altına alınmadığı takdirde kalıcı körlüğe bile sebep olacak bir rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlığın belirtileri de öyle hissedilebilecek etkiler göstermemesinden ötürü sinsi bir rahatsızlık olarak nitelendiriliyor. Özellikle 40 yaşın üstündeki insanlarda görülen bu rahatsızlık her yaşta görülebilmektedir. Bu rahatsızlık göz travmaları sonucunda da görülebilmektedir. Örneğin göze gelen bir darbe neticesinde travmaya maruz kalan kimselerde de göz tansiyonu gözlemlenmektedir. Göz tansiyonu rahatsızlığı olup olmadığınızdan kuşkulanıyorsanız muhakkak bir göz hekimine muayene olup göz tansiyonunu ölçtürmelisiniz.

Sema Hastanesi göz hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Aydın Yıldırım, 40 yaş üzeri kişilerde daha çok rastlanan göz tansiyonu hastalığında genetik faktörler, sigara, miyop veya hipermetrop, uzun süreli kortizon tedavileri, doğuştan katarakt, şeker hastalığı ve göz yaralanmalarının risk faktörleri olduğunu söyledi. Hastalığın erişkinlerde hiçbir belirti vermediğini, ancak ayrıntılı göz muayenesi ile tanı konulabileceğini ifade eden Yıldırım, "Bu sebeple yılda bir kez göz muayenesi ve göz tansiyonu ölçümü yaptırılmalıdır." dedi.

goz-tansiyonu-belirtileri.jpg
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
16B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Üst