Geç anne olmak isteyenlere olanak

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
İki kliniğin uygulamaya hazırlandığı yöntemde, anne olmayı ertelemek isteyen kadının yumurtalıklarından alınan doku örnekleri, bir tür doku bankasında dondurularak saklanacak. Kadının anne olmaya karar verdiği yıllardaysa bu dokulardan laboratuvar ortamında yumurta elde edilmesi mümkün olacak.

Uzmanlar, bu yöntemde kullanılacak yumurtalık dokusunun birkaç milimetrelik bir parça olacağını, ancak bu parçada bile binlerce olgunlaşmamış yumurta bulunduğunu belirtiyor.

Kadınların daha sonra anne olmasını sağlayacak bu küçük doku, laparoskopi yöntemiyle yapılacak bir ameliyatla alınacak.

İngiliz basını, uygulamanın geç yaşlarda anne olmak isteyen, kariyeri ön plana alan ya da doğru erkekle karşılaşamayan kadınlar için acele etme gereğini ortadan kaldırdığını duyurdu.

Uygulamanın hazırlıklarının sürdürüldüğünü açıklayan İngiliz kısırlık tedavisi merkezleri, yöntemin 5 yıl içinde kullanılmaya başlanacağını bildirdi.

Çeşitli meslek dernekleri, bunun “heyecan verici bir gelişme” olduğu görüşünü bildirirken, yöntemin kısırlık tedavisindeki riskleri de ortadan kaldıracağını belirtti. Bunların başında da kısırlık tedavisi gören kadınların her gün kendi kendilerine yapmak zorunda kaldıkları hormon iğnelerinin geldiğine dikkat çekildi. Oluşan yumurtaların ameliyatla alınmasının risklerinin de geride bırakılmış olacağına dikkati çeken uzmanlar, bazı çevrelerin kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçların ileri yaşlarda kanser riskini arttırdığına dair inançlarına da işaret etti.

İngiltere’de her 7 çiftten birinin hamilelik konusunda sıkıntı yaşadığı ve her yıl 30 bin çiftin kısırlık tedavisi gördüğü belirtiliyor. İngiltere’de kısırlık tedavisi sonucu doğan bebek sayısının da yılda 10 bin civarında olduğu kaydediliyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Misafir
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Üst