Erich Fromm Kimdir

Ömer
Yönetici
Erich Fromm Hayatı
Almanya doğumlu olan Amerikalı psikanalist ve sosyolog. Musevi kökenlidir. Marksist - sosyalist akımın en tanınan temsilcilerindendir. Toplumu dinden koparmak, tümüyle din dışı bir toplum düzeni ve ahlak anlayışı kurmak için çaba harcamıştır.
erich-fromm.jpg
Eğitimini Heidelberg ve Münih üniversitelerinde toplum bilim ve psikanaliz üzerine yapmıştır. 1922 yılında doktorasını Heidelberg Üniversitesinde tamamlamıştır. Münih'te ruh bilim ve ruh hekimliği üzerine ek incelemeler yaptıktan sonra, Berlin Psikanaliz Enstitüsünde eğitimine devam etmiş ve 1931 yılında mezun olmuştur.

30'lu yılların başında Almanya'da Nazi hareketinin güçlenmesi nedeni ile İsviçre'nin Cenevre şehrine yerleşmiştir. 1933 yılında Chicago Ruh Çözümleme Enstitüsünden aldığı davet üzerine Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmiştir. 1934 yılında, 1938'e kadar kadrosunda bir uzman olarak görev aldığı Frankfurt Toplumsal Araştırma Enstitüsü ile beraber New York'a taşınmıştır. Özel çalışmalarını sürdürmüş ve Columbia Üniversitesinde de öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

1946 yılında William Alonson White Ruh Hekimliği, Ruh Çözümleme ve Ruh Bilim Enstitüsünün kurucuları arasında yerini almıştır. New York Üniversitesi, Yale Üniversitesi, Michigan Eyalet Üniversitesi, Bennington Kolejinde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

1949 yılında Meksika Ulusal Özerk Üniversitesinden gelen bir profesörlük davetini kabul etmiş ve tıp fakültesi lisansüstü bölümünde ruh çözümleme şubesini kurmuştur. 1965 yılında emekli olana kadar orada çalışmıştır. 1980 yılında İsviçre'de ölmüştür.

Bu biyografi harbiforum.net için özel olarak çevrilerek yazılmıştır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Üst