Galileo Galilei Kimdir

  • Konuyu başlatan LAL
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 2.464
LAL
Moderatör
Galileo Galilei Hayatı
galileo-galilei.jpg
Modern fiziğin ve teleskobik astronominin kurucusu olan İtalyan bilim adamı. 1564'te İtalya'nın Pisa şehrinde doğdu ve 8 Ocak 1642 tarihinde vefat etti.

1581'de tıp öğrenimi görmek amacıyla Pisa Üniversitesine girdi. Galilei'nin İtalya'ya ilk ününün yayılması, 1586 yılında hidrostatik terazi buluşunu bir makaleyle açıklamasıyla gerçekleşti.

Galilei bundan üç yıl sonra da katı cisimlerin ağırlık merkezleriyle ilgili incelemeler yaptı. Bunun üzerine Pisa Üniversitesinde matematik dalında öğretim üyeliğine getirildi.

Hareketin, yüzen cisimlerin ve sarkacın matematiksel olarak incelenmesi gerektiğini savunan Galileo, Pisa Kulesi'nden ağırlık düşürerek farklı cisimlerin farklı hızlarda düşeceklerine ilişkin Aristotelesçi görüşü çürüttü.

1592 yılında Padova'da matematik profesörü olarak çalışmaya başladı. Buluşlarının önemli bir bölümünü burada bulunduğu 18 yıllık süreç içinde gerçekleştirdi.

1597'de pusulayı ticari olarak satışa sundu.

1600'lü yılların başında basit bir termometre, insan kalp atışının ölçümünde kullanılan bir sarkaç yaptı.

1604'te serbest düşüşün matematik kanunlarını buldu.

1609 yılında Hollanda'da bulunmuş olan teleskoptan daha gelişmiş bir teleskop yaparak bununla astronomi gözlemleri yaptı. Galilei'nin yaptığı bu ilk teleskoplar kısa sürede Avrupa'da aranır oldu.

Samanyolu, yıldız kümeleri ve Ay yüzeyindeki dağlar üzerine ilk saptamalarını Sidereus Nuncius (Yıldızların Habercisi) ismiyle yayımladı.

1611 yılında Roma'ya gitti ve oradaki Bilim Akademisine üye seçildi.

1613'te güneş lekeleri üzerine yazdığı kitabı yayınladı. Bu kitabında, Kopernik Sistemi'nin doğruluğunu savundu. Bu nedenle papazların tepkisini üzerine çekti ve gizlice engizisyona ihbar edildi. 1616' da Kardinal, Galilei'yi çağırarak bundan böyle bu öğretiyi savunmasının yasak olduğunu ama konunun yalnızca matematiksel bir varsayım olarak tartışılabileceğini bildirdi.

Bunun üzerine Galilei, Floransa yakınlarındaki Bellosguardo'daki evine çekildi ve burada 7 yıl geçirdi. Bu arada mikroskobu geliştirdi. 1624 yılında Roma'ya gitti. Papa'dan Dünya sistemleri üzerine yazı yazma izni aldı. Floransa'ya dönen Galilei "Dialogo Sopra i Due Massimi Sistemi del Mondo, Ptolemaico e Copernicano" (İki Büyük Yer Sistemi, Ptolemaios ve Kopernik Sistemleri Üzerine Konuşmalar) isimli büyük eserini hazırlamaya başladı ve 1632'de yayımladı. Papa'ya kitabın yine Kopernik Sistemi'ni savunduğu bilgisi verilince, Galileo, bir kez daha engizisyon önüne çağırıldı. Yaşlı ve hasta halde hücreye konuldu. Yargı önünde pişmanlığını dile getirmediği takdirde işkenceyle tehdit edilen Galileo çaresizlik içinde, kendisine verilen metni diz çökerek okudu: "Ben Galileo Galilei, geçmişteki tüm yanlış ve aykırı düşüncelerimden dolayı huzurunuzda kendimi lanetliyor, bir daha öyle saçmalıklara düşmeyeceğime, kutsal öğretiye aykırı hiçbir fikir taşımayacağıma yemin ediyorum."

Böylece kitap 1633'te yasaklandı. Galilei, engizisyon tarafından ömür boyu hapse mahkum edildi. Papa bu cezayı ev hapsine çevirdi. 70 yaşındaki Galilei, Floransa yakınlarında Arcetri'deki evine kapatıldı. Yaşamının son 8 yılını burada geçirdi. Bu dönem kör olmasına rağmen büyük bir gizlilik içinde "Discorsi e Dimostrazioni Matematiche Intorno à due Nuoue Science" (İki Yeni Bilim Üzerine Diyalog) isimli eserini hazırladı. Kitapta Galilei'nin devinim üzerindeki araştırmaları yer alıyordu. İki yeni bilim de; dinamik ve statikti. Galilei, kitabında, düşen bütün cisimlerin aynı ivmeye sahip olduğunu ve serbest düşmede alınan yolun, zamanın karesiyle orantılı olduğunu gösterdi. Kitabını dostları aracılığıyla Hollanda'da yayımlattı. Galileo 1642 yılında öldü.

Yazan - Eylül Elagöz (LAL)
HF - HarbiForum
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
30B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
20B
Üst