Eisenhower Doktrini

Ömer
Yönetici
Eisenhower Doktrini Nedir? Hakkında Bilgi
eisenhower.jpg
1953-1961 yılları arasında görevde bulunmuş olan Amerikan Başkanı Dwight D. Eisenhower'ın ünlü doktrini. Eisenhower, 5 Ocak 1957'de Kongreye belirli amaç ve sınırlarda olan bir yetki talebi sundu. Bunun adı "Eisenhower Doktrini"dir. Bu doktrinin amacı, Orta Doğu ülkelerine askeri ve ekonomik yardımda bulunmaktı. Yardımın amacı, komünizmin yayılmasını önlemekti.

30 Ocakta Temsilciler Meclisi, 5 Martta ise Senato, yüksek oyla Eisenhower Doktrinini kabul edip, kendisine istediği yetkileri verdi. Eisenhower'ın yetki verilmesini istediği konular ise şunlardı:

Ekonomik kalkınma çabası içerisindeki Orta Doğu ülkelerine ekonomik yardımda bulunmak.

Bu ülkelerin talebiyle, komünist bir ülkeden gelebilecek silahlı saldırılara karşı Amerikan silahlı kuvvetlerinin kullanılması.

Ekonomik kalkınma ve bağımsızlığını koruma isteğinde olan ülkelere askeri yardımda bulunmak.

Eisenhower Doktrini Amerikan dış politikası için önemli bir gelişmeyi ifade ediyordu. Bu doktrinin uygulamaya geçirilmesiyle, Amerika'nın Orta Doğu ile bağlantı ağı oldukça genişlemiş olacaktı. Aslında Amerika Orta Doğu'ya yönelik ilk adımlarını Truman Doktrini ile atmıştı. Ancak Truman Doktrini sadece Türkiye ve Yunanistan'a askeri yardımı önermekteydi. Eisenhower Doktrini ise tüm Orta Doğu bölgesini içine alan bir projeydi.

Eisenhower Doktrini karşısında Orta Doğu ikiye bölündü. Bu doktrini kabul ettiğini ilk olarak Lübnan ilan etti. Lübnan'ın ardından Pakistan, Irak, Türkiye ve Yunanistan da doktrini kabul ettiklerini açıkladılar. Libya, Afganistan, Fas, Tunus ve en sonunda da israil bu doktrini kabul ettiklerini bildirdiler.

Buna karşılık, ilk tepki Mısır'dan gelmiş ve arkasından Suriye ile Ürdün de doktrine tepki göstermiştir. Suriye, Mısır ve Sovyetler Birliği, bu doktrini ABD'nin Orta Doğu ülkelerinin iç işlerine müdahalede bulunabilemesi için yapılan bir çalışma olarak görmüşlerdir.

Türkiye bu doktrine, başından itibaren destek vermiştir. Lübnan'a yapılan asker aktarımları için de incirlik Üssü kullanılmıştır.

Yazı harbiforum.net için yazılmıştır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst